Uczenie sie to nic innego, jak przyswajanie informacji. Wiadomości dochodzą do nas z przeróżnych źródeł. Warto wiedzieć, że informacje przechowywane są w milionach komórek tworzących ludzki mózg. Te wszystkie komórki tworzą ze sobą sieć wypustek nazywanych dendrytami. Podkreślmy – zdobywanie nowej wiedzy wcale nie oznacza, że tracimy wcześniej przyswojone informacje. W mózgu powstają nowe połączenia. Im więcej uczymy się, tym więcej wiedzy możemy zdobyć.
Ważne są zmysły
Każdy z nas przyswaja wiedzę w inny sposób. Podczas procesu uczenia się biorą udział wszystkie zmysł: wzrok, mowa, węch, słuch, czucie. Niedawno powstała nowa teoria, podług której odkryjemy jaki zmysł króluje podczas procesu uczenia się. Pomoże nam w tym obserwacja gałek ocznych.Ruchy oczu na boki, w stronę uszu mogą wyrazić dominację wrażeń słuchowych.
Każdy człowiek może nauczyć się kierować swoimi zdolnościami i motywacją do uczenia. Tylko jak?
Wskazówki dotyczące nauki procesu efektywnego uczenia się
1. Nastawienie – myśl pozytywnie, nie narzucaj sobie ograniczeń. Koncentruj się jednak na tym, co możesz zrobić.
2. Traktuj mózg jak kartotekę – kartoteka ta zawiera pozytywne, jak i negatywne akta. Pewne kwestie spróbuj przesunąć z akt negatywnych do pozytywnych.
3. Podkreślaj to, co udało Ci się osiągnąć.
4. Ucz się na błędach.
5. Wykorzystaj metody wizualizacji – wyobraź sobie, że znajdujesz się na środku długiej drogi. Dotychczasowa wiedza rozciąga sie za Tobą, a przed Tobą, na trasie nie ma przecież żadnych przeszkód.
6. Nikt nie pomoże Ci, jesli sam sobie nie pomożesz – jeśli czegoś nie rozumiesz – powiedz to głośno. Trzeba zdać sobie sprawę wcześnie z własnych ograniczeń.
7. Obserwuj, co umożliwia innym osiąganie sukcesów.
8. Przerwy – daj sobie czas na odpoczynek. regularne przerwy i zmiana otoczenia pozwalają na osiągnięcie resetu i stworzenie zupełnie nowej perspektywy.