Jak działa akupunktura?

Akupunktura jest praktyką leczniczą. Opiera się na przekonaniu, iż narządy wewnętrzne powiązane są kanałami – tak zwanymi meridianami. Choroba pojawia się zaś wówczas, gdy energia życiowa przepływająca poprzez te kanały zostaje zablokowana.

Idea akupunktury


Akupunkturzysta stara się przywrócić zakłóconą dysharmonię organizmu. Nakłuwanie cienkimi igiełkami w określonych miejscach „uwalnia się” zablokowaną energię życiową.
Akupunktura łączona jest najczęściej z innymi metodami leczenia – na przykład z ziołolecznictwem lub masażem.
Początki akupunktury sięgają ponad 2 tysięcy lat temu. Należy dodać, iż akupunktura uznawana jest za podstawę chińskiej religii taoistów. Jej głównym założeniem jest wiara, iż stan zdrowia człowieka zależy przede wszystkim od równowagi pomiędzy siłami jing i jang. Przeciwstawienia te to oczywiście pierwiastek męski i żeński, księżyc i słońce, ciemność i światło itp. Wszystkie te przeciwstawienia mają swój początek w organizmie ludzkim. Zadaniem akupunktury jest przywrócenie równowagi sił życiowych. Według legendy zasady wyznaczania punktów akupunktury powstały na bazie obserwacji znikania niektórych dolegliwości u żołnierzy ugodzonych strzałą w określone części ciała.

Akupunktura a medycyna tradycyjna

W medycynie klasycznej nie ma odpowiedników meridianów. W związku z tym nie można zweryfikować skuteczności działania akupunktury za pomocą analiz rodem z medycyny tradycyjnej. Czego można się spodziewać? Badania zachodnich naukowców próbują nas przekonać, że cały proces praktyki leczniczej bazuje na oddziaływaniu autonomicznego układu nerwowego. Wprawiony akupunkturzysta jest w stanie przeprowadzić tak zabieg, by uśmierzyć doskwierający ból. Czasami ból ustępuje zaraz po zabiegu, a czasami trzeba czekać na taki efekt kilka dni.

Dodaj komentarz