Alarm! Człowiek tonie!

Wakacyjna pora to czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. Uwielbiamy odpoczywać nad wodą: opalać się i kąpać. Niestety, obok chwil pełnych relaksu może zdarzyć się nieszczęście. Nie bądź bierny. Zwróć czasem uwagę na bezpieczeństwo innych, zwłaszcza dzieci. Z artykułu dowiesz się, jakie są sygnały świadczące o tym, że ktoś tonie.

Sygnały

Jak twierdzą ratownicy wodni, osoba która tonie nie krzyczy i nie wymachuje rękoma. Dzieje się tak, gdyż całą energię próbuje skupić na tym, aby woda nie dostała się do ust. Osoba tonąca próbuje przede wszystkim utrzymać głowę na powierzchni. Co zatem wskazuje na to, że ktoś tonie?

Odchylona głowa do tyłu – topiąca się osoba trzyma głowę odchyloną do tyłu. Usta są szeroko otwarte, gdyż osoba chce za wszelką cenę złapać powietrze. Oczy są najczęściej szkliste lub zamknięte. Kiedy osoba przestaje już walczyć, wówczas ma już głowę pod powierzchnią wody i sprawia wrażenie, jakby szukała czegoś pod stopami. Ofiarę trzeba szybko wyciągnąć na brzeg i rozpocząć resuscytację.

Toniemy bezgłośnie – ten mit jest rozpowszechniony głównie przez filmy. Ofiara głośno krzyczy i mocno uderza rękoma o taflę wody. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Ofiara tonie bezgłośnie, gdyż najczęściej nie ma siły wzywać pomocy. Jest na to oczywiście biologiczne wytłumaczenie. Działanie aparatu mowy jest ściśle zależne od funkcjonowania układu oddechowego. Żeby coś powiedzieć, musimy najpierw wziąć oddech. Jeżeli praca układu oddechowego jest zaburzona, wówczas nie jesteśmy w stanie nic z siebie wydusić.

Ciało “stoi” w wodzie – ciało człowieka nie leży poziomo w wodzie. Ciało człowieka “stoi” w wodzie. Ramiona zaś poruszają się w górę i w dół, co może przypominać wspinanie się po drabinie. Czasami osoba tonąca próbuje przewrócić się na plecy.

Człowiek nie macha bezwiednie rękoma – tonący nie macha na wszystkie strony rękoma i nie rozbryzguje wokół wody. Ruchy jego ramion są spokojne, dlatego też ofiara sprawia wrażenie, że beztrosko relaksuje się w wodzie… tymczasem toczy się dramatyczna walka o życie.

Jak wyciągnąć topiącą się osobę z wody?

Jeśli wyruszamy z pomocą, weźmy ze sobą coś co zwiększy wyporność ciała (np. deskę czy kamizelkę). Jeśli dotrzemy do ofiary, ułóżmy ją w pozycji, która umożliwi oddychanie. Człowiek musi stabilnie leżeć na wodzie. Osoby przyglądające się zdarzeniu powinny bezzwłocznie zadzwonić po pomoc.

Dodaj komentarz