Kaszel – jak pomóc dziecku?

Znane rodzaje kaszlu to kaszel suchy, mokry, alergiczny lub szczekający. Taki symptom nie zawsze oznacza chorobę. Jednak zawsze podrażnia delikatną śluzówkę. Warto rozpoznawać u dziecka różne rodzaje kaszlu. Czasami pomogą domowe sposoby, a czasem konieczna jest wizyta u lekarza.

Dzieci reagują kaszlem na wiele czynników. Zaliczymy do nich: kurz, zakrztuszenie się pokarmem, dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych. Niekiedy kaszel oznacza chorobę. Jeśli dziecko pokasłuje spożywając kwaśne owoce – nie powinniśmy się martwić. Natomiast, jeżeli kaszlowi towarzyszą inne objawy – czeka was wizyta u specjalisty.

Suchy i mokry kaszel

Jeśli śluzówka jest wysuszona, wówczas pojawia się kaszel suchy. Śluzówkę podrażnia także wydzielina z nosa, która spływa do gardła. Tak, jak wyżej wspomniano początkowa faza choroby to kaszel suchy. Towarzyszy mu ostry oraz piekący ból. Po kilku dniach kaszel suchy przechodzi w tak zwany mokry. Zgromadzony śluz w drogach oddechowych należy odkrztusić. Mokry kaszel może trwać nawet do kilku tygodni. Oznacza to, że drogi oddechowe muszą się dokładnie oczyścić.

Kaszel szczekający

Kaszel szczekający może świadczyć o zapaleniu krtani. Na ten rodzaj dolegliwości cierpią dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Tego rodzaju choroba atakuje nagle, najczęściej w nocy lub nad ranem. Dziecko budzi się z płaczem i nie może złapać powietrza. Dzieje się tak między innymi, dlatego że podczas choroby dochodzi do silnego obrzęku krtani, a drogi oddechowe dzieci są jeszcze dosyć wąskie. Jest to bardzo niebezpieczne i natychmiast trzeba skorzystać z pomocy lekarza, który da odpowiednie leki zmniejszające obrzęk. Czasem trzeba zabrać malucha do lekarza, aby podać tlen.

Kaszel – domowe sposoby

Po pierwsze zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza. Suche powietrze wpływa niekorzystnie na stan śluzówki. Po drugie często wietrz pokój. Po trzecie maluch musi dużo pić. Podawaj dziecku letnie, niegazowane napoje. Z pewnością przydadzą się syropy od kaszlu dla dzieci. Ich działanie polega na nawilżaniu śluzówki oraz ułatwianiu odkrztuszania. Ulgę najmłodszym przyniesie Mucosolvan syrop na kaszel. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

Dodaj komentarz