Lekarz alergolog specjalizuje się w alergiach. Zobacz, czym dokładnie się zajmuje i jakie objawy powinno się z nim skonsultować!
Alergolog – czym zajmuje się ten lekarz?
Lekarz o specjalności jak alergolog zajmuje się prowadzeniem diagnostyki oraz leczeniem występujących u jego pacjentów alergii.
Alergolodzy przyjmują zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci i młodzież. Alergolog młodszych pacjentów nazywany jest alergologiem dziecięcym.
Lekarz jak alergolog Bytom oraz w innych miastach przyjmuje na NFZ i prywatnie. By udać się do niego w ramach Funduszu, trzeba uzyskać skierowanie. Leczenie prywatne nie wymaga skierowania.
Kiedy udać się do alergologa? Objawy alergii
Alergie pojawiają się na skutek nieprawidłowego działania układu odpornościowego, który powoduje reakcję alergiczną przy zetknięciu się z alergenem. Alergeny mogą być zróżnicowane, na przykład wziewne, pokarmowe, kontaktowe, co przekłada się również na wielorakie objawy alergii.
Najczęściej alergię można rozpoznać po objawach jak:
- kaszel
- katar
- kichanie
- łzawienie oczu
- zaczerwienienie oczu
- wysypka na skórze
- zaczerwienienie skóry
- swędzenie skóry
- biegunki
- bóle brzucha
Wtedy, gdy objawy te pojawiają się przy kontakcie z określonymi alergenami, na przykład podczas przebywania na dworze, przy kontakcie ze zwierzętami, jedzeniu konkretnych pokarmów, po zastosowaniu nowych środków czystości czy kosmetyków, warto udać się do alergologa.
Diagnostyka alergii. Jak wykryć alergen?
Aby określić, co wywołuje alergię, konieczne jest przeprowadzenie testów alergicznych. Ich wykonanie zaleca alergolog, ale także można przeprowadzić je we własnym zakresie.
Do wykrywania alergii stosowane są dwa główne rodzaje testów, a dokładnie są to:
- testy alergiczne skórne
- testy alergiczne z krwi
Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę określonego alergenu i obserwowaniu reakcji. Gdy pojawi się reakcja, na przykład bąbel, zaczerwienienie, swędzenie, oznacza to alergię na konkretny alergen.
Testy z krwi polegają na wykrywaniu w niej przeciwciał przeciwko konkretnym alergenom w różnych klasach. Im wyższa ilość przeciwciał, tym silniejsza jest reakcja alergiczna.
Jak leczy się alergie?
Leczenie alergii możliwe jest obecnie kilkoma sposobami, przy czym nie zawsze dają one maksymalną skuteczność. Jakie metody może zastosować alergolog?
1. Unikanie alergenu
Przede wszystkim w celu redukcji objawów alergicznych zaleca się unikanie kontaktu z konkretnym alergenem, jeżeli jest to możliwe, na przykład w przypadku konkretnych pokarmów.
2. Stosowanie leków przeciwalergicznych
Leki te zawierają substancje o działaniu przeciwhistaminowym, które zapobiegają i zmniejszają objawy reakcji alergicznej. Stosowane są one głównie w formie tabletek.
Stosowane są również preparaty ze sterydami, które nakłada się na skórę. Mają one na celu redukcje objawów alergii skórnych, kontaktowych. Alergolog może też przepisać sterydy wziewne, które pomagają przy nagłych reakcjach alergicznych.
3. Odczulanie
Ten rodzaj leczenia polega na kontrolowanym kontakcie z małymi dawkami alergenu. Dzięki odczulaniu można całkowicie pozbyć się alergii lub zredukować pojawiające się objawy na skutek kontaktu z alergenem. Odczulanie polega na podawaniu zastrzyków lub innych środków z alergenem.