Wytrzymałe i wszechstronne pompy łopatkowe – działanie i zastosowanie

Pompami łopatkowymi nazywa się typ pomp, które wykorzystują łopatki w celu transportu mediów. Dzisiaj używane są one w różnych branżach przemysłu. Zobacz, jakie są ich główne właściwości oraz przeznaczenie!

Pompa łopatkowa – co to jest?

Pompa łopatkowa to rodzaj pompy zaliczanej do kategorii wyporowych, w której dochodzi do obrotowego ruchu mechanizmu roboczego.

Taki rodzaj pompy wyposażony jest w łopatki, które poruszają się w jej wnętrzu i powodują transport mediów o zróżnicowanych właściwościach.

Budowa pompy łopatkowej powoduje, że znalazła ona bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu. Także pompy łopatkowe używane są w gospodarstwach domowych.

Jak zbudowana jest pompa łopatkowa?

Pompa łopatkowa składa się z kilku głównych elementów, a dokładnie z korpusu, wewnątrz którego znajdują się łopatki na wirniku. Łopatki poruszają się za pomocą sprężyn.

W trakcie pracy pompa łopatkowa powoduje poruszanie się łopatek w kierunku od i do korpusu, co pozwala na efektywne transportowanie mediów. Łopatki zagarniają je do wnętrza pompy, a następnie przenoszą ją do jej komory tłocznej, a następnie do wyjścia z pompy.

Rodzaje pomp łopatkowych

Pod względem budowy wyróżnia się dwa główne rodzaje pomp łopatkowych:

  • Pompy łopatkowe jednostronnego działania – w tym przypadku pompy łopatkowe mają jedna przestrzeń roboczą, w której dochodzi do przenoszenia mediów.

  • Pompy łopatkowe dwustronnego działania – w pompie znajdują się dwie przestrzenie robocze.

Kiedy stosuje się pompy łopatkowe?

Pompy łopatkowe obecnie wykorzystywane są w różnych obszarach przemysłu. Są one przede wszystkim używane w celu przenoszenia mediów jako sprężarki powietrza, pompy przenoszące ciecz oraz pompy próżniowe. Wykorzystuje się je też w napędach hydraulicznych obrabiarek.

Należy pamiętać o tym, że ze względu na swoją budowę pompy łopatkowe nie mogą być używane ze wszystkimi typami mediów. Najczęściej wykorzystuje się je w celu pompowania gazów, a także cieczy, które nie są zanieczyszczone oraz mają właściwości samosmarujące.

Gdzie można kupić pompę łopatkową?

Sprzedażą pomp łopatkowych dla przemysłu oraz gospodarstw domowych zajmuje się dzisiaj wiele firm, które prezentują swoim klientom wysokiej jakości wyposażenie w przystępnych cenach.

Zamówienie na pompy można złożyć w sklepach internetowych, na stronach WWW firm lub udać się do jednego z przedstawicieli – adresy można znaleźć online.

Z różnymi wariantami pomp łopatkowych w sprzedaży można zapoznać się bliżej na stronach ich producentów i sklepów. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego wariantu urządzenia i dopasowanie go do konkretnego przeznaczenia.

Dodaj komentarz