Ostatnio wśród kolegów i „zmotoryzowanych” koleżanek królował jeden temat. Mianowicie funkcja Start-stop. Jako że i ja mam od niedawna prawo jazdy postanowiłam zgłębić tajemnice bezpieczeństwa w kontekście wspomnianej powyżej funkcji. Jak działa Start-stop i czy rzeczywiście warto kupić samochód z taką opcją?
Czym tak naprawdę jest funkcja Start-stop?
Mówiąc najprościej funkcja Start-stop pozwala wyłączyć silnik zaraz po zatrzymaniu samochodu. Warto wiedzieć, że komputer sterujący tę opcją nie wyłącza silnika w każdych warunkach. Optymalizacja funkcji polega między innymi na bezpieczeństwie jednostki napędowej. Samochód wyposażony w Start-stop posiada specjalistyczny rozrusznik, który umożliwia pozyskanie energii w czasie hamowania. Dodatkowa pompa cieczy chłodzącej wymusza jej obieg po wyłączeniu silnika.
Kiedy Start-stop wyłączy silnik? Otóż dzieje się to w sytuacji, gdy temperatura silnika osiąga określoną wcześniej wartość. Ważny jest także aspekt właściwego naładowania akumulatora. Silnik nie zostanie wyłączony, gdy ma zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę. Tak samo dzieje się w przypadku parametrów napięcia akumulatora.
Jakie są inne zalety Start-stop?
Kierowcy podkreślają, że przede wszystkim funkcja Start-stop pozwala na znaczne zaoszczędzenie zużywanego paliwa. Jazda w korku staje się dodatkowo mniej uciążliwa. Jednocześnie omawiana opcja sprawia, że samochód emituje do środowiska większą ilość spalin. Więcej informacji przeczytacie pod linkiem: http://www.skoda-auto.pl/oferta/jak-dziala-start-stop.