Ciekawostki o pizzy – sprawdź, czego jeszcze nie wiesz

Pizza, to niewątpliwie jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawanych włoskich dań na całym świecie. Kochamy ją za smak i aromat, szybkość przygotowania i możliwość łączenia przeróżnych składników. Z pewnością każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj pizzy, który potrafi poprawić humor, bowiem powszechnie wiadomo, że pyszne jedzenie uszczęśliwia. Dlatego jeśli kochacie to danie, musicie też poznać ciekawostki o pizzy.

Historia pizzy

Stolicą tradycyjnej pizzy jest włoski Neapol. Nie każdy natomiast wie, że włoskie miasto zostało założone przez Greków. Uważa się, że to właśnie starożytni Grecy nauczyli piec smakowite pity z różnymi dodatkami. Jednak rodzimi mieszkańcy, tego portowego miasta udoskonalili grecki przepis i tak powstała pierwsza pizza. Zanim  jednak pizza przyjęła znaną nam obecnie formę upłynęło bardzo, ale to bardzo dużo czasu.

Ciekawostki o pizzy mówią, że powstała ona z prostych płaskich placków jadanych przez Greków

Pizza początkowo była daniem biednych ludzi. Nie był to zbyt wyrafinowany przysmak, lecz prosta i szybka w przygotowaniu przekąska. Ta z pozoru zwyczajna lecz wyjątkowo smaczna potrawa trafiła również w arystokratyczne podniebienia. W XIX wieku i pojawiła się na królewskim stole Franciszka I Burbona, który na swój dwór zaprosił pizzaioli Dominca Testę, którego zadaniem było przygotowywanie pizzy dla króla i jego gości. Dzięki swoim kulinarnym umiejętnościom prosty piekarz został jednym z najlepszych szefów kuchni w Neapolu.

Światowy rozgłos pizza uzyskała na początku XX wieku, kiedy to włoscy imigranci zaczęli otwierać pierwsze pizzerie w USA. Amerykanie zakochali się tej przekąsce i sami postanowili udoskonalać oraz wymyślać dla niej nowe formy np. pizza na grubym cieście. Na terenie Stanów Zjednoczonych jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać amerykańskie pizzerie takie jak np. Domino’s Pizza.

>>> Przejdź do artykułu: Ciekawostki Domino’s Pizza

Inne ciekawostki o pizzy

Pizza neapolitańska, to danie które znalazło się na liście światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Natomiast najsłynniejsza pizza margherita, została nazwana na cześć królowej Małgorzaty Sabudzkiej, która  w 1889 roku zachwyciła się  smakiem placka z pomidorami, mozzarellą i bazylią. Ponadto danie było to w narodowych kolorach Włoch (biel, zieleń, czerwień). Neapolitańska pizza jest uznawana za jeden z najzdrowszych i najszybszych fast foodów. Przygotowana z wysokiej jakości składników, według tradycyjnej receptury stanowi pełnowartościowy posiłek. Pizza doczekała się nawet swojego święta, które jest obchodzone na całym świecie 9 lutego. Tego dnia koniecznie należy skusić się chociaż na jeden, mały kawałek.

>> Czytaj więcej ciekawostek o pizzy na moim blogu.

Jeśli powyższe informacje sprawiły, że nabraliście ochoty na tą przepyszną, aromatyczną przekąskę, to nie należy zwlekać lecz szybko ją zamówić, np. z pizzerii  Domino’s – na niej jeszcze się nie zawiedliśmy, a wiecie, jak to bywa z zamawianym jedzeniem. Na tej stronie możecie sprawdzić listę i dokładną lokalizację pizzerii oraz oferowane menu  i oczywiście zamówić wybraną przez siebie pizzę.

Dodaj komentarz