Poczdam – idealny kierunek na wymianę studencką Erasmus!

Jesteś na studiach? Chcesz zdobyć bezcenne doświadczenie, ucząc się na zagranicznym uniwersytecie, albo poprawić swoją znajomość języka niemieckiego, wyjeżdżając do Niemiec? Erasmus jest idealną do tego okazją. Jak się dostać na Erasmusa? I jakie miasto warto wybrać w związku z tym?

Erasmus Poczdam – dlaczego warto?

Jeżeli planujesz wyjazd do niemieckojęzycznego kraju w związku ze swoimi studiami, to Poczdam będzie wręcz idealną lokalizacją. Dlaczego? Cóż, przede wszystkim chodzi tu o to, że jest to miasto jakby w samym centrum niemieckojęzycznego świata. Blisko stąd nie tylko do Berlina, ale również dzięki doskonałym połączeniom z resztą Niemiec pozwala świetnie poznać ten kraj.

Nie mniej ważnym argumentem za wyborem tego miasta z punktu widzenia studenta jest łatwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Poczdam jest miejscem dobrze rozwiniętym gospodarczo, a w razie braku ofert zawsze można zdecydować się na dojazdy do pobliskiego Berlina. Utrzymanie się w Poczdamie jest przy tym znacznie mniej kosztowne niż w niemieckiej stolicy.

Czy Erasmus w Poczdamie ma przełożenie na karierę?

W Polsce wciąż jeszcze panuje przekonanie o wyższości zachodnich uczelni nad polskimi. Po części słuszne! Osoby, które przynajmniej trochę czasu spędziły na studiach poza krajem, mogą spotkać się z bardziej przychylnym odbiorem przez pracodawców, niż rówiesnicy, którzy całą naukę odbyli w Polsce.

Niezależnie od tego na jakim kierunku lub uniwersytecie studiujesz, wyjazd do Poczdamu jest całkiem niezłym sposobem na poprawę Twoich perspektyw zawodowych. W jaki sposób? Pamiętaj, że wyjeżdżając do Niemiec masz okazję poćwiczyć język. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, w Polsce ciągle brakuje osób, które w miarę płynnie posługiwałyby się niemieckim. Wyjazd do Niemiec oraz konieczność używania mowy Goethego na codzień to chyba najlepszy sposób na praktykowanie tego języka.

Erasmus z Niemczech to dobra okazja do zwiedzenia tego miasta!

I jeszcze jedno. Praca czy też studia zagranicą to szansa na poznanie trochę innej kultury – a w niektórych aspektach całkowicie odmiennej od tego, co znamy w Polsce. Warto choćby po to, aby zyskać perspektywę.

Wymagania Erasmus

Co trzeba zrobić, aby wyjechać na Erasmus? Warunki do spełnienia są względnie proste. W takiej studenckiej wymianie może wziąć udział właściwie każdy. Nie ma znaczenia, czy jesteś studentem czy pracownikiem naukowym na uniwersytecie. Ważne jest, aby posiadać aktywny status w zakresie tego, co robisz – czyli mieć wszystkie zaliczenia. Istotny jest też poziom znajomości języka.

Tu przeczytasz więcej o wymaganiach na Erasmus >>>

Poczdam – co warto wiedzieć przed wyjazdem na studia?

Zanim zdecydujesz się na odwiedzenie konkretnego miejsca, zastanów się, czy rzeczywiście Ci ono odpowiada. Pamiętaj, że to konkretne miasto stanie się przecież Twoim domem w kolejnych miesiącach. Koniecznie sprawdź, czy w okolicy, do której się wybierasz, znajdą się interesujące Cię obiekty: lokale, muzea, zabytki, a także czy oferta kulturalna zaspokaja Twoje potrzeby. Z racji na to, że studencka kieszeń zwykle nie jest zbyt pełna, warto też sprawdzić ewentualne zniżki dla studentów.

Dodaj komentarz