Co ma wierność do oksytocyny?

Nieprawidłowe wydzielanie hormonów potrafi nieźle zamieszać nie tylko w naszym organizmie, lecz także w całym życiu. Jak działają hormony i co mogą spowodować w systemie biologicznym?

 

W jaki sposób działają hormony?

Hormony to inaczej związki chemiczne produkowane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego. Hormony trafiają do układu krwionośnego – mają bardzo duży wpływ na układ immunologiczny i układ nerwowy. Tak naprawdę żadna substancja nie jest w stanie zastąpić hormonów. Warto wiedzieć, że działanie hormonów nie jest szybkie, dlatego efekt występuje po jakimś czasie. Aby związki chemiczne mogły właściwie oddziaływać na organizm człowieka, musi zaistnieć swoista równowaga. Niedobór lub nadmiar hormonów wywołują rozmaite problemy.

Z pewnością każdy z Was doznał w życiu przeróżnych emocji. Odczucia związane są z takimi stanami, jak lęk czy miłość… a przecież za stany emocjonalne odpowiadają w głównej mierze hormony… tylko jakie?

Oksytocyna

Oksytocyna nazywana jest czasami najważniejszym hormonem, bo wywołuje miłość, zaufanie oraz wierność. Hormon produkowany jest przez podwzgórze. Badania naukowe wskazują, że kobiety będące w trwałym, szczęśliwym związku posiadają w swoim organizmie wyższy poziom oksytocyny. Ciekawostką jest, że podwzgórze wydziela najwięcej hormonu w momencie urodzenia dziecka.

Kortyzol

Kortyzol powstaje w nadnerczach i odpowiada za takie stany, jak: lęk czy stres. Priorytetową rolą kortyzolu jest mobilizacja organizmu w momencie odczuwania stresu lub zmęczenia fizycznego. Warto wiedzieć, że kortyzol musi zapewnić odpowiednią ilość glukozy w sytuacji stresowej. Jeżeli w organizmie człowieka będzie zbyt mała ilość hormonu, wówczas może wystąpić nadciśnienie tętnicze, a nawet bezpłodność.

Testosteron

Mawia się, że testosteron jest hormonem męskim. Jest w tym dużo prawdy, bo hormon produkowany jest przez jądra oraz w nadnerczach. Odpowiada za agresję i popęd seksualny. W większym stężeniu występuje oczywiście u mężczyzn, ale w organizmie kobiet również spełnia swoje funkcje.

Adrenalina

Adrenalina produkowana jest w nadnerczach. Wywołuje stres, wściekłość, pożądanie, a także strach. Od biologicznej strony adrenalina musi przygotować organizm do działania w sytuacji nerwowej. Dzięki temu umożliwia większy wysiłek poprzez stymulowanie akcji serca i ułatwianiu dopływu krwi do mózgu oraz mięśni.

Dopamina

Powstaje w neuronach i rdzeniu nadnerczy. Może wpływać na odczuwanie szczęścia, strachu. Wpływa na poziom uzależnienia oraz rozwiązłość.

Dodaj komentarz