Co mówią przepisy drogowe o oświetleniu halogenowym?

Oświetlenie halogenowe w odróżnieniu od typowych żarówek ma specjalną obudowę, która nie ciemnieje. Taki efekt uzyskuje się dzięki wykorzystaniu kwarcowej bańki i nowego rodzaju gazów z grupy halogenów: jodu i bromu. Pierwiastki te przyciągają wolfram z powrotem do żarnika, zapobiegając osadzaniu się tej substancji na bańce. Wyjaśniamy, co mówią o takim oświetleniu przepisy.

Oświetlenie halogenowe – kiedy można stosować?

Polskie i europejskie prawo zabrania używania halogenów zamiast świateł mijania. Są tak ustawione, aby kierowały wiązkę światła na pobocze i drugi pas. Ich zastosowanie jest zalecane tylko w nocy na mniej uczęszczanych drogach. Polskie prawo pozwala na używanie ich od zmierzchu do świtu i nie określa dokładnych godzin. Halogeny mogą przeszkadzać innym użytkownikom drogi, dlatego nie można korzystać z nich na autostradach czy drogach ekspresowych. Dozwolone są natomiast na krętych trasach i takich położonych z dala od miast. Żarówki halogenowe cieszą się uznaniem wśród miłośników jazdy w terenie. Przednie światła halogenowe nie są raczej stosowane przez kierowców, a polskie prawo nie określa ich jako obowiązkowe. W przeciwieństwie do tylnych świateł przeciwmgłowych.

Halogeny – jak działają?

Żeby lampa zapewniała mocne oświetlenie, niezbędne jest zastosowanie odbłyśnika wzmacniającego strumień światła. Żarówka halogenowa działa podobnie, jak starsze odpowiedniki. Prąd wypływa z gniazda i przechodzi przez podstawę żarówki do żarnika, podgrzewając go. Żarnik jest zamknięty w kwarcowej bańce wypełnionej szlachetnym gazem. Rozpoczyna się następnie cykl regeneracyjny, a cząstki spalanego włókna wolframowego są ponownie osadzane przez halogen umieszczony we wnętrzu kapsuły kwarcowej, umożliwiając ponowne wykorzystanie. Takie produkty oferuje m.in. renomowany sklep motoryzacyjny S-auto, który dba o jakość swojego asortymentu.

Żarówki halogenowe – jakie mają zalety?

Żarówki halogenowe przez cały czas użytkowania pracują z niezmienną wydajnością, a wraz z upływem czasu nie czernieją. Dodatkowo emitują światło zbliżone do dziennego i dokładnie odwzorowują kolory. Mają przy tym długi czas działania przy niewygórowanej, dość niskiej cenie. Ich niewątpliwym atutem jest także to, że są pozbawione efektu pulsowania światła.

Dodaj komentarz