Kryteria wyboru preparatów gruntujących

Na rynku znaleźć można wiele produktów przeznaczonych do gruntowania ścian. Jakie rodzaje preparatów gruntujących można spotkać na półkach w sklepach budowlanych? Czym kierować się podczas wyboru gruntów? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Rodzaje preparatów gruntujących

Preparaty gruntujące podzielić można na dwie duże kategorie ze względu na odmienne zastosowanie. Pierwszą grupę produktów gruntujących stanowią grunty pod tynki. Ich zadaniem jest przygotowanie powierzchni ścian i sufitów do tynkowania. Preparaty do gruntu pod tynki odtłuszczają i odkurzają wykańczane powierzchnie, dzięki czemu nałożone na nie tynki nie łuszczą się i nie odpadają. Środki te zapobiegają również powstawaniu nieestetycznych plam, przebijających spod farby.

Drugą kategorią preparatów gruntujących są środki przeznaczone pod powłoki malarskie. Grunty pod farby pozwalają ujednolicić fakturę podłoża, które będzie malowane. Poprawiają przyczepność powierzchni. W efekcie zmniejszają zużycie farby oraz wpływają na estetykę wykończenia ścian i sufitów.

Grunty podzielić można na kilka rodzajów również ze względu na sposób działania. Wyróżnić można preparaty głęboko penetrujące, wyrównujące chłonność, odcinające czy grunty pod hydroizolacje.

Jak wybrać odpowiedni preparat gruntujący?

Jak wyjaśnia producent materiałów budowlanych Sempre: preparaty gruntujące, aby dobrze spełniały swoją rolę, muszą zostać odpowiednio dobrane do potrzeb. Wykańczając ściany za pomocą tynków gipsowych czy cementowo-wapiennych, należy wybrać środki przeznaczone pod tego rodzaju materiały. Remontując ster obiekty dobrze jest zastosować preparaty gruntujące o działaniu wzmacniającym. Planując zaś wykorzystanie porowatych materiałów takich jak gazobeton, należy wybrać grunty zmniejszające chłonność podłoża.

Wybierając preparat gruntujący, należy kierować się takimi kryteriami jak: rodzaj i charakter podłoża, przeznaczenie gruntu oraz rodzaj materiału wykończeniowego, który zastosowany zostanie na powierzchni ścian i sufitów po gruntowaniu.

Dodaj komentarz