Czego objawem może być katar u dzieci?

Katar pojawia się u dzieci bardzo często – w różnej postaci i o zróżnicowanym nasileniu. Kiedy możemy mówić o katarze? Jest to przede wszystkim stan wywołany przez zakażenie błony śluzowej nosa. To właśnie błona śluzowa nosa produkuje nadmiar śluzówki. Wydzielina może przyjmować wiele postaci: od wodnistej po żółto-zieloną. Każda z nich świadczy o innym zakażeniu.

***

Jakie są przyczyny kataru?

Z racji tego, że układ odpornościowy nie jest jeszcze dojrzały, dzieci bardzo często dotykają infekcje na różnym tle. Dodatkowo dzieci zarażają się w takich instytucjach, jak żłobki czy przedszkola. Katar jest najczęstszym objawem stanu zapalnego górnych dróg oddechowych, na przykład  w czasie ostrego zapalenia gardła itp. Nie da się wyeliminować zupełnie kontaktu z czynnikami patogenicznymi, można jednak wpłynąć na zmniejszenie pola ich działania. Dlaczego nie wolno bagatelizować kataru? Chociażby może występować w poważnej chorobie ustrojowej, którą jest mukowiscydoza. Ponadto nieżyt nosa może być objawem alergii. Oprócz kataru, alergia daje także inne symptomy, do których zaliczyć można między innymi: kichanie, zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie itp. Wówczas może polegać także na eliminacji patogenów wywołujących uczulenie.

Katar – co należy zrobić?

Tak, jak wyżej wspomniałam – kataru nie można bagatelizować. To lekarz powinien zawsze diagnozować i wskazać odpowiednie formy leczenia. Jeśli dziecko jest przeziębione, wówczas katar leczy się usuwając objawy. Z pewnością przyda się wówczas syrop na katar u dzieci. W jaki sposób może zadziałać taki syrop? Niech przykładem będzie Pelavo działający na nos oraz zatoki. Określany jako dietetyczny środek spożywczy, Pelavo zawiera w swym składzie ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej, bromelinę, witaminę C oraz cynk. Aktywne składniki wspierają działanie układu immunologicznego.

zdjęcie pochodzi ze strony: www.pelavo.pl

Więcej o przeziębieniu dziecka przeczytasz pod linkiem: https://www.pelavo.pl/przeziebienie-u-dziecka.html

Pamiętaj jednak, by najpierw skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać ulotkę.

Dodaj komentarz