Z czego słynie Poczdam?

Poczdam to miasto położone we wschodnich Niemczech nad rzeką Hawelą, znajdujące się nieopodal gwarnego i zatłoczonego Berlina. Fani zabytków znajdą tu wiele bajkowych pałaców i ogrodów.

Miasto należy do znaczących ośrodków akademickich, w związku z tym 15 % mieszkańców to studenci. Znajduje się tu także najstarsze na świecie studio filmowe Babelsberg. A wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody – większość powierzchni miasta zajmują tereny zielone: lasy i jeziora Templier See oraz Schwielowsee. Czy może być coś wspanialszego?

Ciekawostki dotyczące miasta

Poczdam leży na południowy zachód od Berlina. Znajduje się w jego ostatniej strefie biletowej. Jest stolicą kraju związkowego Brandenburgia. Miasto położone jest na równinach i wzgórzach morenowych. Aż 75 % powierzchni miasta stanowi zieleń: lasy, parki i grunty rolne. Do najstarszych dzielnic miasta należą: śródmieście Innenstadt, przedmieścia zachodnie i północne, Poczdam Północny i Południowy, Babelsberg, Drewitz, Stren oraz  Kirchsteigfeld. Od początku XX wieku cyklicznie rozszerzano granice miasta.

Historia miasta

Czasy powstania miasta sięgają lat tworzenia osad przez plemiona germańskie. Poczdam do 1660 roku nie odgrywał zbyt dużej roli w historii Niemiec. Zaszła zmiana, gdy Fryderyk Wilhelm Wielki Elektor postanowił zbudować tu swoją rezydencję – Sanssouci. Od tego czasu inni władcy zaczęli budować w okolicy dwory i wytworne zamki. W roku 1990 wiele z tych budowli zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Poczdamie?

Trzeba przyznać, że wszystkie ważniejsze zabytki rozrzucone są po całym mieście. Miłośnicy barokowej architektury mieszczańskiej powinni przejść ulicami Yorckstrasse i Kiezstrasse. Zaś wielbiciele budowli sakralnych zachwycą się Nikolaikirche w stylu klasycystycznym, hugenockim kościołem Franzӧsische Kirche oraz katolickim kościołem pod wezwaniem Piotra i Pawła. Ciekawostką jest to, że wiele muzeów umieszczonych jest w zabytkowych pałacach. Miasto posiada własną Bramę Brandenburską. Nie wolno przeoczyć parku angielskiego wraz z zabytkami stworzonego przez Fryderyka Wilhelma II Pruskiego nad jeziorem Święte i brzegiem rzeki Hawela. Ponadto działają tu aż trzy uczelnie publiczne oraz ponad trzydzieści instytutów badawczych, co sprawia, że w Poczdamie spotkamy wielu studentów i naukowców.

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Dodaj komentarz