Czym jest fitness mózgu?

Na fali popularności fitnessu i różnych form sportowych zwiększających kondycję ciała, zadbajmy również o zdrowie mózgu. Ciekawostką jest, że choć mózg stanowi tylko 2% powierzchni ludzkiego ciała, to zużywa aż ¼ energii. Dlatego też stymulacja tego organu powinna być ważna dla każdego człowieka. Dlaczego? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Konsekwentne ćwiczenia tak zwanych szarych komórek sprawią, że nasze osiągnięcia intelektualne będą o wiele bardziej spektakularne. Ponadto fitness mózgu sprawi, że procesy starzeniowe dopadną nasz mózg znacznie później.

Jak zwiększyć wydolność mózgu?

Nie chodzi tutaj tylko o rozwiązywanie krzyżówek czy innych łamigłówek. Fitness mózgu oparty jest o konkretny styl życia, który uwzględnia takie aspekty, jak brak rutyny czy gimnastykę fizyczną całego ciała. Z jakich względów jest to takie istotne? Brak rutyny to między innymi podróże, czyli ciągłe stawianie siebie w nowych sytuacjach. Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla umysłu jak stagnacja i popadanie w schematy. Wówczas nasz mózg powoli zaczyna tracić swoje możliwości. Jeśli nie mamy możliwości podróżowania, zawsze możemy nanosić pewne zmiany w naszej codzienności.  Dlatego też tak ważna jest walka z utartymi nawykami. Podkreślmy, że mózg pełni również rolę poznawczą. To właśnie podczas takiego stanu poprawia się pamięć oraz koncentracja. Nie graj na komputerze. A właśnie, że graj! Najnowsze badania dowodzą, że gry komputerowe wcale nie ogłupiają. Przeciwnie – mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój intelektualny. Pozwalają na wykształcenie odpowiedniego refleksu, umożliwiają rozwój wyobraźni przestrzennej, a także rozwijają zdolność logicznego myślenia oraz szukania oryginalnych rozwiązań. Być może będzie to już monotonne, ale nasz mózg działa lepiej, jeśli odżywiamy się prawidłowo. Do pokarmów zwiększających wydolność mózgu z powodzeniem można zaliczyć tłuste ryby, warzywa, owoce, orzechy, oliwę z oliwek. Kolejna zasada dotyczy odpowiedniej dawki snu. Podobno sen jest dobry na wszystko. Jest w tym sporo racji. Jeżeli jesteśmy wyspani i wypoczęci, wówczas mózg o wiele szybciej i precyzyjniej przyswaja dane. Odpowiednia dawka snu świadczy o prawidłowej higienie życia.

Czytanie książek również jest rozwijające dla naszego układu centralnego. Mawia się przecież, że czytanie książek poszerza horyzonty. Czytanie książek stymuluje odpowiednią ścieżkę przewodzenia nerwowego, a także pozwala sprawniej rozwiązywać problemy występujące w dniu codziennym. Czytaj na zdrowie!

Dodaj komentarz