Przyczyn, dla których wydajemy za dużo pieniędzy może być wiele. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, niekontrolowane zakupy często mają negatywne konsekwencje. Jesteśmy sfrustrowani, nie stać nas na realizację naszych celów, nie mamy też szansy na odłożenie dodatkowych środków. Jakie są przyczyny i oznaki tego, że wydajemy za dużo? Jak walczyć z niekontrolowanymi zakupami?
Dlaczego wydajemy za dużo?
Ludzie wydają pieniądze z rozmaitych powodów. W wielu wypadkach nie idziemy do sklepu tylko po to, żeby kupić niezbędne produkty spożywcze. Niektórzy kupują, żeby podnieść poczucie własnej wartości. Osoby takie mają skłonność do porównywania się z innymi i nie chcą być od nikogo gorsze. Duża część ludzi traktuje zakupy jako sposób na walkę ze stresem. Kupienie sobie czegoś po ciężkim i stresującym dniu pozwala im się zrelaksować.
Często nadmierne wydatki są wynikiem braku planowania. Jako, że nie wiemy co będziemy jeść w najbliższych dniach, kupujemy produkty, na które być może będziemy mieć ochotę (niestety często zdarza się, że taka żywność psuje się i jest wyrzucana). Problemy finansowe ogromnej ilości osób wynikają z podatności na sztuczki sprzedażowe (specjaliści od marketingu wiedzą co zrobić, żeby skłonić klienta do większych zakupów).
Oznaki świadczące o tym, że wydajemy za dużo?
Jednym z symptomów świadczących o tym, że wydajemy za dużo pieniędzy jest kupowanie rzeczy, których nie używamy. Powinniśmy czuć się zaalarmowani również w takich sytuacjach, gdy brakuje nam pieniędzy i decydujemy się na wzięcie pożyczki lub często korzystamy z debetu na naszej karcie. Posiadanie długów to znak, że powinniśmy jak najszybciej nauczyć się oszczędzania.
Zapisywanie wydatków
Pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu kontroli swoich finansów jest zapisywanie naszych wydatków. Bardzo często zdarza się, że osoby wydające zbyt dużo pieniędzy mają wrażenie, że tak naprawdę nic nie kupiły. Zapisywanie wydatków pozwoli nam sprawdzić, w jaki sposób marnowane są nasze pieniądze. Zbierajmy paragony i odnotowujmy fakt zakupu nawet najdrobniejszych rzeczy (jak na przykład batonik, czy puszka coli).
Planowanie zakupów
Skutecznym sposobem na ograniczenie zbędnych wydatków jest robienie list zakupów. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli zrobić zakupy spożywcze raz na tydzień. Dzięki temu, że nie będziemy w sklepie codziennie, ryzyko kupienia kolejnych niepotrzebnych rzeczy się zmniejszy. W planowaniu zakupów warto wykorzystać gazetki promocyjne Aldi (w tej chwili są one dostępne nie tylko w formie papierowej, ale i elektronicznej). Dzięki gazetkom mamy szansę kupić część potrzebnych nam produktów kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent taniej.
Na zakupy należy chodzić jedynie z listą. Bardzo ważne jest, żeby kupować jedynie rzeczy, które na niej zapisaliśmy.
Uważajmy na sztuczki marketingowców
Dla osób, które do tej pory miały skłonności do niekontrolowanych zakupów, wizyta w sklepie może być dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, że specjaliści od marketingu zrobią wszystko, żeby skłonić nas do kupna produktów, których w rzeczywistości nie potrzebujemy. Warto zdawać sobie, że w sklepach wszystko jest zaprojektowane celowo. Muzyka, zapachy świeżego pieczywa, kolory i oświetlenie – wszystko to ma skłonić klienta do zakupów. Z tego względu ważne jest, żeby wybrać się na zakupy po obiedzie (wówczas aromatyczne zapachy nie będą robiły na nas większego wrażenia). Dobrym pomysłem jest też zabranie na zakupy odtwarzacza z własną muzyką. Najlepiej wybrać muzykę dynamiczną, która skłoni nas do szybkich zakupów i szybszego wyjścia ze sklepu.
Jeżeli nie chcemy robić zakupów sami, wybierzmy się do sklepu z partnerem (dobrze jest podzielić się listami zakupów – wówczas skończymy szybciej), jednak w żadnym wypadku nie zabierajmy ze sobą dzieci.
W sytuacji, gdy obawiamy się o przekroczenie budżetu, zabierzmy ze sobą tylko taką ilość pieniędzy, jaką możemy wydać. Gdy zrobimy większe zakupy, będziemy zmuszeni do odłożenia czegoś, żeby zmieścić się w budżecie.