Egzotyczne owoce – bogactwo smaku i właściwości leczniczych

Chociaż nadal korzystamy z dobrodziejstwa owoców sezonowych, nie zapominajmy o egzotycznych przysmakach. Owoce egzotyczne mogą nas zaskoczyć obfitością witamin i składników mineralnych. Dodatkowo wiele z nich odznacza się właściwościami prozdrowotnymi. Oto lista najzdrowszych owoców egzotycznych.

Ananas

Ananas słynie ze swoich właściwości dietetycznych (w 100 g znajduje się tylko 47 kalorii). Można w nim znaleźć bromelinę… czyli enzym rozkładający białko. Dzięki temu precyzyjniej przebiegają procesy trawienne. Pamiętajmy jednak o tym, że ananas działa efektywnie, jeśli jest spożywany w stanie surowym.

Bromelina wykazuje także inne cechy wpływające pozytywnie na ludzki organizm. Między innymi łagodzi stany zapalne i dolegliwości bólowe. Znana jest również ze wspomagania układu immunologicznego. Już 100 g ananasa zaspokaja 80% zapotrzebowanie na witaminę C. Jeśli zachorowałeś, pomoże sok z ananasa. Działa przeciwzapalnie i dodatkowo łagodzi kaszel.

Mango

Mango to owoc szczególnie ceniony za pyszny smak i aromatyczny zapach. Jest często składnikiem kosmetyków oraz perfum. Do jego właściwości zdrowotnych możemy wliczyć następujące walory:

  • Bogactwo witaminy C oraz witamin z grupy B. Dzięki temu organizm odpiera ataki czynników chorobotwórczych.
  • Zawartość witamin A i E. Witaminy z tych grup słyną ze zbawiennego wpływu na skórę. Nie na darmo mawia się, że witamina E to witamina młodości. Natomiast A łagodzi stany zapalne i regeneruje naskórek.
  • Odpowiednia zawartość potasu pomaga utrzymać właściwe ciśnienie krwi.
  • Błonnik pokarmowy działa jak miotełka – usuwa zalegające treści znajdujące się w układzie pokarmowym. Jednocześnie wspomaga procesy metaboliczne.

Mango

Awokado

Mimo iż awokado jest dosyć kaloryczne, to jego regularne spożywanie spowolni procesy starzenia. Awokado zawiera glutation, czyli silny przeciwutleniacz. Zalecany jest również osobom cierpiącym na choroby układu nerwowego.

Arbuz

Jeśli chcesz ukoić pragnienie, arbuz nada się do tego idealnie. Dodatkowo jest małokaloryczny i uwaga – wpływa korzystnie na potencję.

Arbuz

Daktyle

Cechą charakterystyczną daktyli jest wysoka zawartość potasu. Znajdziemy w nich składniki podobne do tych, z których słynie aspiryna. Dlatego też odwar z tych owoców sprawdza się przy przeziębieniach, np. jako środek wykrztuśny.

Daktyle

Dodaj komentarz