Jak odnaleźć swoje hobby?

To z pozoru banalne pytanie może sprawić niemało kłopotu. Mieć pasję, spełniać się w określonej dziedzinie życia – to priorytet, do którego dąży wielu z nas. Nie wiemy jednak, jak odnaleźć w sobie tę wewnętrzną iskierkę, która sprawi, że zaczniemy interesować się czymś bardziej.

Psychologia hobby

Howard Gardner opracował w 1983 roku teorię inteligencji wielorakich. Jakie są jej główne założenia? Według Gardnera można wyróżnić osiem inteligencji (predyspozycji), jakie posiada każdy człowiek. Rozwój poszczególnych sfer uzależniony jest od cech indywidualnych. Wyróżnić należy następujące typy inteligencji:

  1. Matematyczno-logiczna,
  2. Językowa,
  3. Przyrodnicza,
  4. Muzyczna,
  5. Przestrzenna,
  6. Cielesno-kinestetyczna,
  7. Interpersonalna,
  8. Intrapersonalna.

W wielu przypadkach edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna bazuje na tego typu wyszczególnieniu. Teoria Howarda Gardnera zakłada więc, że każdy z nas jest w pewien sposób uzdolniony. Osoba o rozwiniętej inteligencji językowej nie musi być geniuszem w matematyce. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba w takim razie odpuścić sobie tę przykładową matematykę. To również wiedza dla nas, że tej konkretnej dziedzinie będziemy musieli poświęcić więcej czasu. Być może trudniej nam przyjdzie nauka języków obcych, ale wcale nie jesteśmy skazani na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie – możemy z tego czerpać wiele satysfakcji. Podobnie jest z poszukiwaniem życiowej pasji. Jak znaleźć hobby? Z pewnością przyda się sprawdzona metoda prób i błędów.

Zacznij od szczerej rozmowy z samym sobą

Odpowiedz sobie na pytanie: „co mnie interesuje?”. Jest to najprostszy sposób odnalezienia drogi życiowej. Może lubisz aktywność fizyczną? Dobrym pomysłem jest zatem nabycie karnetu na siłownię. ĆwiczeniaWarto zagłębić się w interesujące książki lub filmy, które mogą przynieść za sobą inspirację (niezwykle stymulujące bywają obrazy biograficzne).

Ciekawe hobby stanowi majsterkowanie. Dzięki niemu można zaoszczędzić na domowych naprawach. Niektórzy odnajdują pasję w zajęciach organizowanych przez osiedlowe domy kultury. Hobby to także okazja do poznania nowych ludzi. Wystarczy tylko poświęcić odpowiedni czas na poszukiwania.

Majsterkowanie

Dodaj komentarz