Gdy pieką oczy…

Chyba każdy zna to uczucie – swędzenie, pieczenie, tak zwany piasek pod powiekami. Są to dolegliwości, które są typowe dla osób nadwerężających wzrok. Ulgę mogą między innymi przynieść krople do oczu (zwane potocznie sztucznymi łzami). Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

 Zapalenie spojówek

Częstym schorzeniem jest zapalenie spojówek. Może przydarzyć się nawet kilka razy do roku. Związane jest to z tym, że spojówki narażone są bardzo na szkodliwą działalność czynników zewnętrznych. Przez to dochodzi do podrażnień. Nie wszyscy wiedzą, że zapalenie spojówek można podzielić na dwie grupy: nieinfekcyjne i infekcyjne. Do pierwszej grupy zaliczymy alergiczne zapalenie spojówek wywołane przez obecność alergenów. Opuchnięte oczy są najczęściej zaczerwienione, swędzą i łzawią. Nieinfekcyjne zapalenie spojówek może być także wywołane przez kurz, wiatr, nieprawidłowe oświetlenie, toksyczne opary czy obecność ciała obcego.

Bakteryjne zapalenie spojówek jest najczęściej jednostronne. Pojawia się wówczas łzawiące, opuchnięte oko, które dodatkowo piecze i swędzi. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek pojawia się ropna wydzielina sklejająca powieki. Lekarz stawia diagnozę poprzez wymaz wydzieliny z worka spojówkowego. Wirusowe zapalenie spojówek jest zazwyczaj obustronne. Oczy swędzą, są wyraźnie zaczerwienione, a także szczypią.

Leczenie zapalenia spojówkowego alergicznego polega głównie na stosowaniu miejscowych leków przeciwhistaminowych. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek stosuje się krople do oczu zawierające odpowiednie antybiotyki. Natomiast wirusowe zapalenie spojówek leczy się poprzez przemywanie solą fizjologiczną.

Co zrobić, gdy w oku pojawi się ciało obce?

Chyba każdy z nas miał chociażby raz w oku ciało obce. Mogła to być rzęsa czy ziarnko piasku. Nic przyjemnego. Ciało obce może wywołać szereg podrażnień. Każda drobinka wywołuje ból, pieczenie i łzawienie. Kiedy ciało obce możemy zobaczyć, usuniemy je za pomocą czystej chusteczki higienicznej. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie zlokalizować źródła cierpienia. Wówczas potrzebna jest wizyta u okulisty, który używając mikroskopu pomoże nam wrócić do normalnego stanu. Czasami ciało obce wbije się głęboko w gałkę oczną. W takim przypadku potrzebna jest natychmiastowa wizyta w klinice okulistycznej.

Podrażnienie oczu wywołane przez zespół suchego oka

Wiele osób cierpi przez tak zwany zespół suchego oka. Przyczyny takiego stanu nie są trudne do określenia. Najczęściej zespół suchego oka pojawia się przy długiej pracy przy monitorze komputera lub podczas nadmiernego oglądania telewizji. Inną przyczyną są niekorzystne warunki atmosferyczne takie, jak silny wiatr czy ostre światło słoneczne. Również wiek może być przyczyną dolegliwości. Po 40 roku życia oczy produkują mniej łez. Taki stan może być także spowodowany zmianami hormonalnymi u kobiet po menopauzie. Idąc tym tropem – zespół suchego oka może wywołać hormonalna antykoncepcja. Inne przyczyny choroby: noszenie soczewek kontaktowych, zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, pływanie w chlorowanej wodzie, długotrwała praca przy komputerze, choroby ogólnoustrojowe, do których zaliczymy między innymi cukrzycę, schorzenia tarczycy czy reumatoidalne zapalenie stawów. Oparzenia chemiczne lub termiczne powodują powstanie blizn spojówkowych, co również może być przyczyną zespołu suchego oka.

Objawy zespołu suchego oka są charakterystyczne dla podrażnionych oczu. Mowa oczywiście o łzawieniu oczu, wrażenie piasku pod powiekami, uczucie zmęczenia i ciężkości powiek. Czasami pojawia się światłowstręt, widzenie tak jakby przez mgłę. Objawy nasilają się w klimatyzowanych pomieszczeniach lub kiedy mamy styczność z kurzem.

Zespół suchego oka – diagnoza

Nieprawidłowy stan warto sprawdzić w gabinecie okulistycznym. Kiedy zgłosimy się do okulisty, lekarz przeprowadzi dwa testy. Pierwszy test to tak zwane badanie Schrimera, które pozwala stwierdzić, ile łez wydziela oko w ciągu pięciu minut. Na czym polega badanie? Lekarz umieszcza pod dolną powiekę oka paseczki bibuły. Na paskach znajduje się podziałka dzieląca je na 5-milimetrowe odcinki. Okulista czeka pięć minut aż bibuła nasiąknie łzami. Jeśli bibuła jest namoczona na długości ponad 15 mm, wówczas oko jest nawilżone właściwie. Drugi test został nazwany testem jakości łez. Ten rodzaj badania umożliwia sprawdzenie, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka.  Jedną z metod leczenie zespołu suchego oka polega na zamknięciu punktów łzowych. Zabieg ten trwa kilka minut. Lekarz wpuszcza znieczulające krople i następnie zakłada do kanalików łzowych mini koreczki. Koreczki mogą być założone na stałe lub na określony czas. W środku koreczków znajdują się otwory, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie kanalikom łzowym.

Pamiętaj, że łzy chronią oczy. Trzeba zatem dbać o oczy, gdyż to jeden z naszych najważniejszych receptorów przyjmujących bodźce wzrokowe. Aby nawilżyć oczy, należy stosować sztuczne łzy, na noc zaś polecane są maści nawilżające.

 

Dodaj komentarz