Groźne choroby cywilizacyjne

Do najczęściej wymienianych, groźnych chorób cywilizacyjnych zaliczyć można między innymi nowotwory, otyłość czy cukrzycę. To właśnie choroby cywilizacyjne są najczęstszą przyczyną zgonów w XXI wieku. Czy są jakieś sposoby, dzięki którym można uniknąć wielu schorzeń? Dlaczego choroby cywilizacyjne są aż tak poważnym problemem współczesnego świata?

Choroby serca

Bardzo wielu ludzi cierpi przez choroby układu naczyniowo-sercowego. W początkowej fazie rozwojowej chorób tego typu nie odczujemy znaczących objawów. Dlaczego tak wielu ludzi dotyka zawał serca? Za taki stan odpowiedzialna jest między innymi otyłość. Tłuszcz odkłada się w naczyniach krwionośnych. Jeśli tego tłuszczu jest zbyt dużo, wówczas światło naczyń ulega stopniowemu zwężeniu. Tym sposobem zostaje ograniczone ciśnienie krwi, a tlen nie dociera do wszystkich komórek. Jeżeli codzienna dieta nie poprawi się, wówczas może nas dotknąć udar mózgu lub wspomniany już zawał serca.

Otyłość związana jest także z siedzącym trybem życia. Coraz więcej ludzi pracuje w biurach i w jednej pozycji spędza wiele godzin. Najnowsze badania źle wróżą. Okazuje się, że w Polsce na nadwagę cierpi około 30 procent mężczyzn oraz ponad 40 procent kobiet. Otyłość również staje się poważnym problemem. Otyłych jest ponad 15 procent mężczyzn i 18 procent kobiet. Otyłość powstaje między innymi w wyniku nadmiernego spożywania cukru. Cukier wywołuje również cukrzycę,

Nowotwory

Tak naprawdę ciężko określić, jakie czynniki wywołują nowotwory. Okazuje się, że coraz częściej dotyka nas nowotwór jelita grubego. To nowotwór występujący najczęściej u mężczyzn. Związany jest przede wszystkim z niewłaściwym odżywianiem. Jeżeli choroba zostanie dosyć wcześnie rozpoznana, wówczas istnieją większe szanse na całkowite wyleczenie.

Depresja

Niektórzy nie uznają depresji za chorobę, a za zbędną fanaberię oznaczającą tak naprawdę lenistwo. Bardzo źle, że tak się dzieje. Osoby dotknięte depresją cierpią przez wiele czynników obniżających nastrój. Zaliczymy do nich między innymi: smutek, stałe przemęczenie, zaburzenia koncentracji. Przyczyn powstania choroby jest wiele. Na pewno depresja związana jest z niepewnymi czasami, w których żyjemy. Ciągle odczuwamy brak stabilności, czasami dotyka nas śmierć bliskiej osoby lub rozstanie.

Dodaj komentarz