Ostry ból brzucha i co dalej?

Co robić, kiedy dopada nas ostry ból żołądka? Czego może być objawem? Jedno jest pewne – nigdy nie lekceważ tego typu nieprawidłowości zdrowotnych. Mogą być oznaką poważnej choroby. Szczególnie, jeżeli ostry ból brzucha pojawia się nagle – wówczas koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Niekiedy taki objaw kończy się interwencją chirurgiczną.

Ból brzucha – klasyfikacja

Bardzo często za ból brzucha odpowiadają choroby nękające układ pokarmowy. Jeśli chodzi o kobiety, sprawa wydaje się być jasna. Najczęściej kobiety cierpią przez bóle miesiączkowe. Za inne przyczyny uznaje się choroby zlokalizowane w obrębie układu moczowego. Dlaczego nie można lekceważyć bóli tego rodzaju? Po pierwsze związane są one z poważnymi schorzeniami metabolicznymi. Zaliczymy do nich między innymi: cukrzycę, chorobę Addisona, zaburzenia czynności tarczycy itp.

Ból brzucha może mieć przyczynę związaną z chorobami sercowymi. Niekiedy bywa wynikiem takich dolegliwości, jak:

  • zawał,
  • zapalenie mięśnia sercowego czy
  • choroby narządów klatki piersiowej.

Jeszcze raz podkreślę: jeśli pojawi się ostry, nagły ból brzucha skorzystaj z pomocy lekarskiej. Może bowiem oznaczać zagrożenie życia.

Podstawowe rodzaje bólu brzucha

Ból somatyczny – zazwyczaj jest bardzo ostry i pacjent bardzo szybko potrafi go zlokalizować i wskazać poprawnie miejsce.

Ból trzewny – to tak zwany ból tępy. Jego lokalizacja jest trudna do określenia. Mogą mu towarzyszyć takie symptomy, jak: nudności, wymioty, gorączka, potliwość, bóle głowy oraz uczucie niepokoju.

Ból odniesiony – ból chorobowy pojawia się w innym miejscu niż zaistniał proces chorobowy. W takim przypadku ból promieniuje na inne obszary. Na przykład: jeśli mamy niestrawność, możemy odczuwać ból w klatce piersiowej.

Więcej na temat przyczyn bólu brzucha na stronie: https://zaradnakobieta.pl/11280.3-przyczyny-bolu-brzucha

Dodaj komentarz