Jak zdemaskować kłamcę?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest rozpoznać kto ma jakie intencje. Za pomocą obserwacji możemy jednak spróbować zdemaskować kłamcę. Okazuje się, że osoba mówiąca nieprawdę zachowuje się w określony sposób. Zmianie ulega mimika, postawa, a także gestykulacja. Dowiedz się, jak interpretować niektóre zachowania naszych rozmówców.

***

Kiedy osoba kłamie, zazwyczaj w jej organizmie wzrasta poziom stresu. Pojawiają się określone emocje, do których można zaliczyć poczucie winy, złość lub nawet radość z oszukiwania. Zanim zostanie wypowiedziane kłamstwo, osoba mówiąca nieprawdę zaczyna myśleć i właśnie w tym punkcie pojawia się wewnętrzna ocena swojej postawy. Emocje związane z kłamaniem mają bardzo często przekład na zachowanie fizyczne. W jakich kategoriach należy zatem rozpatrywać zachowanie kłamcy? Po pierwsze będzie to mowa ciała i gesty (głównie przejawia się to w mimice). Po drugie będzie to ton głosu, a po trzecie – dobór słów.

Kłamca łapie się za nos

U kłamców można zaobserwować gest chwytania się za nos. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podczas mówienia nieprawdy występuje zwiększone ukrwienie tkanki w nosie. W końcu tkanka puchnie i pojawia się swędzenie.

Kłamca używa środkowego palca

Nie chodzi tutaj oczywiście o pokazywanie obraźliwego gestu, lecz o konieczność używania środkowego palca przykładowo podczas przesuwania przedmiotu. Badania dowodzą, że gdy odczuwamy nienawiść lub niechęć do kogoś przesuwamy środkowym palcem przedmiot, który znajduje się z pobliżu.

Tłumiona radość

Niekiedy kłamca odczuwa radość, kiedy kłamie. Taką radość musi jednak tłumić. Jak to robi? Podczas tłumienia odczuwanej radości osoba zaczyna poruszać nogami lub stopami.

Odczuwanie tłumionego stresu

Kłamca nie chce pokazać, że się denerwuje. W tłumionej sytuacji stresowej zaczyna oddychać szybciej i głębiej. Dzieje się tak, ponieważ organizm potrzebuje jak najwięcej tlenu.

Kłamca jest arogancki

Postawa kłamcy jest najczęściej arogancka. W ten sposób osoba mówiąca nieprawdę chce pokazać, że jest nietykalna.

Dodaj komentarz