Jak napisać CV?

CV to skrót z łaciny. Curriculum vitae to po prostu „bieg życia” lub „przebieg życia”. Mówiąc inaczej jest to życiorys zawodowy.

Współczesny rynek pracy

Współczesny rynek pracy ma bardzo wiele do zaoferowania. Osobom początkującym (na przykład dopiero po studiach) niekiedy bardzo trudno jest wejść w tę przestrzeń. Dlaczego tak się dzieje? Nadal realia różnią się nieco od wyobrażeń i oczekiwań. Aby wejść „jak w masło” w rynek pracy, należy przede wszystkim poznać rzeczywistość, skonfrontować swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, oczekiwania płacowe z potrzebami rynku. W całej tej organizacji i planowaniu ścieżki zawodowej pomoże z pewnością dobrze napisane CV. Pytanie: „jak dobrze napisać CV?” uzależnione jest od wielu czynników. Po pierwsze sam format i informacje w nim zawarte muszą być dostosowane do preferowanego zawodu. O ile nauczyciel przedszkola może zastosować ciekawe rozwiązania wzornicze (świadczyć to może przecież o jego kreatywności, a nawet osobowości), to osoba startująca na kierownicze stanowisko w korporacji już nie bardzo. Chociaż tendencje rynku bardzo się zmieniają. Rynek pracy działa prężnie i nie można z pewnością powiedzieć, że jest to „twór” skostniały. Mało tego – to co było nie do pomyślenia kilkanaście lat temu, dzisiaj może być już normą. Po drugie, jeśli starasz się o pracę w konkretnej branży, musisz ją poznać. Zdobycie wiedzy jest zatem priorytetem. Przykład? Każdy zawód rządzi się swoimi prawami. Każda branża ma swoje określone słownictwo, tak zwany slang branżowy. Do dzisiaj bawią nas memy związane z funkcjonowaniem i pracą w agencji marketingowej czy korporacji. Wystarczy wspomnieć chociażby o „dedlajnach”, „czelendżach” czy „masthefach” (Uwaga! Pisownia zmieniona specjalnie, dostosowana do formy artykułu).

 

CV – czynniki składowe

CV do pracy musi być swoiście skonstruowane. Na jakich aspektach się skupić? Co jest uznawane za formę pożądaną? Tak, jak wyżej powiedziano bardzo wiele zależy od specyfiki zawodu. Pojawia się pytanie: czy musimy dodawać nasze zdjęcie? Jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia, że CV można wysłać bez zdjęcia. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste. Niektórzy pracodawcy nie chcą być podejrzewani o stronniczość. Zapraszają więc kandydatów na określone stanowiska tylko na podstawie wykształcenia i dorobku zawodowego. Wygląd ma się wszakże nie liczyć, tylko umiejętności. Jeśli wysyłamy CV ze zdjęciem, to jakie to ma być zdjęcie? W tym przypadku trzeba wyczuć potrzebę rynku. Oczywiście nadal nie dopuszcza się zdjęć obrazujących nasze prywatne życie. Od razu widać, że nasza twarz została wycięta z jakiejś „wesołej” fotki. Zdjęcie powinno pokazywać nasz profesjonalizm i przydatność. Uśmiech jest dozwolony. Warto zrobić profesjonalne zdjęcie. Z pewnością taka forma spodoba się potencjalnemu pracodawcy. Zadbajmy też o elegancki, lecz neutralny strój. Informacje zawarte w CV muszą być zgodne z prawdą. Nie ma nic gorszego, jak kłamstwo. Przykład: wpiszesz bogate zainteresowania, a okaże się, że twój przyszły pracodawca jest znawcą tematu. Z takiej sytuacji nie wybrniesz. Taka sytuacja jest bardzo źle widziana. Nie piszmy nieprawdziwych informacji dotyczących doświadczenia zawodowego czy wykształcenia. Przy zatrudnieniu, nasz pracodawca będzie chciał z pewnością zaświadczeń. Chociaż dzisiaj wydaje się, że umiejętności są ważniejsze niż szereg szkół, to mimo wszystko trzymajmy się prawdy. Wzór dobrego CV z pewnością można znaleźć w sieci. Układ powinien być wszystkim znany. Na początku musimy zawrzeć w CV dane osobowe i kontakt do nas. Następnie skupmy się na doświadczeniu zawodowym i wykształceniu. Warto opisać pokrótce swoje poprzednie stanowisko. Pracodawcy patrzą też na znajomość języków obcych i zainteresowania. Czy jest jakaś jedna zasada spajająca całość? Starajmy się, żeby CV do pracy było klarowne i proste. Nie umieszczajmy niepotrzebnych informacje, ozdobników słownych, poetyckich zwrotów, cytatów. Co zrobić jednak, aby CV było zauważalne? Przecież, kiedy jest rekrutacja, na ręce rekrutera spływają setki życiorysów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tutaj musimy sięgnąć po specyfikę branży. CV może wyróżnić przykładowo kolor związany z daną firmą lub czcionka. Tego typu rozwiązanie sprawi, że osoba oceniająca doceni naszą wiedzę i przygotowanie. A co z dodatkowymi informacjami? Chodzi tu przede wszystkim o dodatkowe umiejętności. W tym przypadku starajmy się być w miarę możliwości szczegółowi. Jeśli staramy się o pracę programisty – dokładnie opiszmy z jakimi narzędziami potrafimy pracować. Szczególnie jest to istotne w działalnościach branżowych, które charakteryzują się szerokim spektrum aktywności. Zaufajmy też naszej intuicji.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz