Jak przygotować się do ekstrakcji zęba?

Coraz mniej wykonuje się zabiegów usuwania zęba. Nowe rozwiązania technologiczne sprawiły, że wiele schorzeń w obrębie jamy ustnej można wyleczyć. Jeśli jednak czeka cię ekstrakcja, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Dzięki wiedzy łatwiej dojdziesz do siebie po zabiegu.

O zabiegu słów kilka

Sam zabieg usunięcia zęba nie jest bolesny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Jednak po ekstrakcji znieczulenie przestaje działać. Pojawić się może ból i obrzęk. Dwa zabiegi usuwania ósemek przeszłam zupełnie inaczej. W pierwszym przypadku ból nie był dotkliwy i na twarzy nie zaobserwowałam obrzęku. W drugim przypadku ból był okropny i nie do zniesienia. Mało tego – całą twarz miałam napuchniętą. Dlatego też warto wybrać odpowiedni termin. Trzeba mieć w świadomości, że być może nie będziesz czuć się komfortowo przez 2-3 dni po zabiegu. Zanim poddasz się ekstrakcji zęba, powiedz lekarzowi o swoich schorzeniach i przyjmowanych lekach. Przed wizytą warto zjeść lekki posiłek. Dokładnie wyczyść zęby. Z racji tego, że możesz czuć się osłabiony, zapewnij sobie obecność bliskiej osoby. Wcześniej trzeba wykupić sobie preparaty, płukanki, leki przeciwbólowe. Lekarz z pewnością da ci receptę na jakiś dobry lek na receptę. Przed wizytą warto wypocząć i nie palić papierosów. Sam zabieg ekstrakcji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Jeśli trzeba usunąć więcej niż jeden ząb, wtedy wykorzystuje się znieczulenie ogólne. Za pomocą odpowiednich narzędzi dentysta zrywa więzadło okrężne otaczające ząb. Następnie dzięki kleszczom dokonuje zwichnięcia zęba i oddziela go od kości. Po jego usunięciu należy odkładnie oczyścić zębodół. Nie wolno w nim zostawić resztek mogących spowodować stany zapalne.

Co po zabiegu?

Po ekstrakcji zęba nie wolno jeść przez około dwie godziny. Przez dwadzieścia cztery godziny nie należy przepłukiwać ust. Jeśli ból i obrzęk jest zbyt silny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Ponadto zalecana jest okresowa kontrola.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz