Jak wybrać kociołek żeliwny? Rodzaje, pojemności, akcesoria

Kociołek może być kapitalną alternatywą dla grilla. Świetnie nadaje się do przyrządzania wielu pysznych potraw, między innymi na bazie kapusty, ziemniaków, mięs. Gdy zastanawiasz się nad zakupieniem kociołka, sprawdź, jaki model będzie najlepszy!

Kociołek surowy czy emaliowany?

Dostępne w sprzedaży kociołki można podzielić na dwie główne kategorie pod kątem ich budowy, a mianowicie są to kociołki surowe oraz kociołki emaliowane. Co kupić?

Zwykły kociołek żeliwny – https://keffner.pl/pl/c/Kociolki-i-garnki-zeliwne/12 wyprodukowany jest wyłącznie z żeliwa, które znajduje się od wewnątrz i na zewnątrz naczynia. Takie kociołki można kupić w niskich cenach.

Z kolei kociołek emaliowany od środka wykończony jest warstwą emalii, dlatego pożywienie nie styka się wtedy bezpośrednio z żeliwem.

Pod względem wygody gotowania zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kociołek żeliwny emaliowany, który nie wymaga przepalania, specjalnego czyszczenia oraz nie chłonie zapachów. Również nie jest on narażony na rdzewienie jak nieodpowiednio konserwowany kociołek z surowego żeliwa.

Pojemność kociołka żeliwnego – jaką wybrać?

Kociołki żeliwne są oferowane w różnych pojemnościach, dlatego najlepiej dobrać ją specjalnie do liczby osób, które mają z niego korzystać.

Dla rodziny świetnym zakupem może być kociołek o pojemności 8 litrów, natomiast dostępne są też modele większe, które mają nawet 10 litrów. Można też kupić mały kociołek, który ma około 5 litrów.

Korzystanie z kociołka – na nóżkach czy powieszany?

Wybierając kociołek, warto też zwrócić uwagę na sposób jego użytkowania. Tego typu naczynia są oferowane w wariantach z nóżkami oraz do podwieszania.

Najpopularniejszym modelem jest kociołek żeliwny z nóżkami, który może być ustawiony bezpośrednio nad ogniskiem.

Do dyspozycji są również kociołki podwieszane, które umieszcza się na specjalnej konstrukcji z trzema nogami nad ogniem.

Akcesoria do kociołka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając kociołek żeliwny, warto również sprawdzić, jakie akcesoria dołączone są do zestawu.

Najlepiej zdecydować się na model z dodatkowym uchwytem na pokrywkę, który jest dokręcany za pomocą śrub. Taki kociołek jest wtedy odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi i również może zapewnić świetne efekty gotowania. Uchwyt ułatwia również przenoszenie kociołka.

Gdzie kupić dobry kociołek?

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę kociołków żeliwnych. Gdzie warto kupić ten najlepszy?

Obecnie kociołek żeliwny można bez problemów zamówić w internecie. Warto wtedy zwrócić uwagę na modele od znanych producentów, którzy cieszą się dużym uznaniem wśród kupujących.

Dodaj komentarz