Trądzik różowaty – co możesz zrobić?

Trądzik różowaty to niezwykle uciążliwe schorzenie. Niestety – jest chorobą przewlekłą, związaną z powstaniem rumieni. Jakie są cechy definiujące trądzik różowaty i w jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem?


Jak wygląda trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest dosyć charakterystyczną zmianą skórną. Skupia się głównie wokół twarzy, na której pojawiają się liczne krosty i grudki. Najczęściej rumień powstaje na czole, policzkach oraz nosie. Jeśli jesteś młoda i nie masz żadnych stanów zapalnych tego typu, to i tak nie możesz spać spokojnie. Dlaczego? Trądzik różowaty może pojawić się również w wieku dojrzałym.

Uwaga! Trądzik różowaty może wystąpić także na owłosionej skórze – na przykład na głowie.

Typowy przebieg choroby

Trądzik różowaty „zachowuje się” prawie tak samo, jak każda przewlekła choroba. Mianowicie występują okresy zaostrzenia choroby i okresy, kiedy choroba nieco się wycisza. Warto wiedzieć, że leczenie trądziku nie jest sprawą oczywistą. Każda forma musi być dostosowana do indywiduaknego przypadku. Dlatego też nie zwlekaj! Zawsze warto wybrać się do lekarza, który wskaże odpowiedni sposób rozwiązania kłopotu zdrowotnego.

Warto wiedzieć, że nasilenie choroby związane jest przede wszystkim ze zwiększoną produkcją łoju. Oprócz grudek i krostek występuje nadmierne czerwienie się – uaktywniające się głównie podczas odczuwania większych emocji, niekorzystnych warunków atmosferycznych lub nieprawidłowego rozszerzania się naczyń. Końcowa forma choroby to tak zwana rhinophyma, która polega na powstaniu guzowatych zmian w okolicy nosa. Taki rodzaj trądzika pojawia się przede wszystkim u panów i mylnie brany jest za zmiany charakterystyczne dla choroby alkoholowej.

Przyczyny choroby

Z racji tego, że trądzik różowaty ma indywidualny przebieg, takie też będzie jego leczenie. Chorobie sprzyjają inne, przewlekłe schorzenia takie, jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia na tle endokrynologicznym, czy alergia.

Czynniki zaostrzające chorobę:

  • nadmierne spożywanie kawy
  • choroba wrzodowa
  • sauna
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • spożywanie pikantnych przypraw

Leczenie trądziku różowatego polega przede wszystkim na usuwaniu ognisk choroby. Podczas okresu zaognienia choroby lekarz może przepisać antybiotyki. W przypadku ostatniej fazy rozwojowej choroby zmiany guzowate usuwa się chirurgicznie lub z pomocą lasera. Bardzo ważna jest codzienna higiena i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Szczególnie warto wybrać dobry, krem na trądzik różowaty łagodzący i usuwający zmiany zapalne. W leczeniu trądziku różowatego pomocna będzie również lekkostrawna dieta.

Dodaj komentarz