Często nie potrafimy sobie sytuacji, w której mogłoby na stałe zabraknąć nam wody. Ludzkość stanęłaby nad przepaścią a jej dalsze losy rysowałyby się w ciemnych barwach. Brzmi to trochę jak film katastroficzny? Niestety prawda jest taka, że zasoby słodkiej wody, która mogłaby być zdatna do picia regularnie się kurczą. Już za kilkadziesiąt lat 1/4 populacji może cierpieć z tego powodu. Każdy z nas ma jednak wpływ na nasz klimat. Czasami wystarczy kilka zmian w codziennych czynnościach, aby nasze życie było bardziej proekologiczne. Dodatkowym atutem jest obniżenie rachunków. Tak więc w jaki sposób możemy zużywać mniej wody?
Higiena osobista
Higienę osobistą wykonujemy każdego dnia, często nawet wielokrotnie. Kilka podstawowych zmian w tej dziedzinie może nam pozwolić na dużo oszczędność wody. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wybór prysznica zamiast kąpieli w wannie. Do wypełnienia wanny potrzebujemy ok. 150l wody. Podczas brania prysznica zużywamy jej jedynie 15 litrów. Jest to bardzo duża różnica, którą dosyć szybko zauważymy po przyjściu rachunku za wodę. Drugą kwestią jest zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów lub golenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w całym domu baterii z perlatorem. Woda podczas wypływania jest dodatkowo napowietrzana, przez co optycznie strumień ulega zwiększeniu. Jeżeli wspominamy już o sprzętach to warto jest również zamontować spłuczkę z dwoma przyciskami w naszej ubikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy podczas spuszczania wody uwolnić większa lub mniejszą ilość wody – dostosowaną do potrzeb.
Oszczędność wody w kuchni
Głównym tematem, który warto poruszyć w tej kwestii jest zmywanie naczyń. Jeżeli jest taka możliwość to warto zainwestować w zmywarkę, gdyż jest to najbardziej oszczędny a jednocześnie najwygodniejszy sposób na umycie naczyń. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości to pamiętajmy, aby nie myć naczyń pod bieżącą wodą. Zamknijmy komorę zlewu, wypełnijmy ją wodą i w tej wodzie umyjmy naczynia. Bieżącą wodę należy odkręcić jedynie w celu spłukania naczyń. Podczas włączania czajnika również możemy wykazać się oszczędnością. Często nie ma potrzeby, aby napełniać go do maksimum wodą. Zagotujmy jej tyle, ile aktualnie potrzebujemy. W ten sposób dodatkowo zaoszczędzimy energię.
Pranie
Podczas tej codziennej czynności również wykorzystujemy duże ilości wody. Czy wiesz jak zużywać mniej wody? To proste, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek. Pamiętajmy o włączeniu pralki dopiero po zapełnieniu bębna. Złym pomysłem jest włączanie pralki dla dwóch czy trzech rzeczy. Warto jest również przyjrzeć się trybom pracy jakie posiada nasze urządzenie. Środki piorące, które są dostępne w sklepach nie wymagają już długiego czasu pracy i wysokich temperatur, aby były skutecznie. Jeżeli nasze ubrania posiadają jedynie codzienne zabrudzenia to warto jest zdecydować się na tryb trwający około godziny.
Pielęgnacja ogrodu
Dbanie o ogród często wymaga dużych nakładów. Po pierwsze warto jest gromadzić wodę deszczową i to nią podlewać rośliny. W tym celu możemy wybudować specjalną studnie na naszym ogrodzie, która będzie stanowiła zbiornik retencyjny. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to możemy wystawić naczynia i zbiorniki np. beczkę lub wiadra w nieosłoniętym miejscu. Dobrą praktyką jest stosowanie ściółkowania. Dzięki temu woda wolniej paruje, a przy okazji zyskujemy ochronę przed chwastami i mrozami. Należy również pamiętać, aby nie podlewać roślin w czasie upałów w godzinach najbardziej nasłonecznionych. Podlejmy je wcześnie rano albo późnym wieczorem, aby woda nie odparowała tak szybko.