Co kryje w sobie nagietek lekarski?

Nagietek to bardzo ładna, pomarańczowa roślina. Z chęcią ozdabiamy tymi pomarańczowymi kwiatuszkami. Warto wiedzieć, że ta piękna roślinka ma w sobie dużo więcej tajemnic. Pomoże nam zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Dowiedz się więcej na temat tego cudu natury.

Trochę historii

Nagietek znany jest także pod innymi nazwami. Jeśli słyszeliście kiedyś o miesięcznicy, stuliku lub paznokietku – tak to na pewno chodziło o nagietek lekarski. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z XII wieku. Hildegarda z Bingen? Ktoś zna tę personę? Owa niewiasta stosowała wywar z nagietka na liczne kłopoty żołądkowe. Pewien pan – Szymon Sereniusz cierpiał na okropne problemy z oddychaniem oraz wątrób. Według zapisów to właśnie nagietek lekarski pomógł zniwelować większość nieprzyjemnych dolegliwości. Zatem w średniowiecznej Polsce stosowano miesięcznicę przeciwko kłopotom żołądkowym, na dobry sen (płatki nagietka wieszano w woreczkach w sypialniach). Nagietek lekarski używany był także w formie przyprawy; stanowił zastępnik drogiego szafranu.

 

Jakie dzisiaj właściwości doceniamy w nagietku lekarskim?

Warto podkreślić, że nagietek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie (jest częstym składnikiem maści). Ponadto:

* wspomaga pracę wątroby

* leczy oparzenia i tym samym przyspiesza proces gojenia się ran

* w nagietku znajdują się kartenoidy i węglowodory, które mają zdolność do przekształcania się w witaminę A.

* zadaniem nagietka lekarskiego jest również usuwanie zbędnych produktów przemiany materii

* nagietek znalazł zastosowanie także w kuchni; dawno temu barwiono nim sery ora masło, dzisiaj z chęcią dodajemy płatki rośliny do sałatek czy owsianki

* miesicznica ma także swoje zastosowanie w kosmetyce; największe zastosowanie mają płatki, z których można sporządzać wyciągi olejowe lub alkoholowe. Nagietek jest częstym składnikiem kremów, ponieważ uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych. Toniki z zawartością nagietka lekarskiego regenerują skórę oraz ułatwiają ziarninowanie.

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz