Miesiączka – ten okropny ból podbrzusza!

Miesiączka to oczywiście comiesięczne krwawienie, które świadczy o tym, że kobieta jest prawdopodobnie zdolna do poczęcia dziecka. Niestety ma to i swoje minusy, a jest nim oczywiście ból podbrzusza. Czym jest miesiączka i dlaczego boli nas wtedy brzuch?

Tajniki menstruacji

Menstruacja jest naturalnym, biologicznym zjawiskiem zachodzącym cyklicznie w kobiecym organizmie. Polega przede na złuszczaniu się nabłonka macicy, którego nazwa brzmi endometrium. W związku ze złuszczaniem się endometrium pojawia się krwawienie. Dzięki krwawieniu system biologiczny pozbywa się złuszczonego nabłonka. Dlaczego to jest potrzebne i z czego taki proces wynika? Otóż cyklicznie organizm kobiety przygotowuje się do poczęcia dziecka. To właśnie w endometrium musi ostatecznie zagnieździć się zarodek. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, wówczas układ rozrodczy musi pozbyć się niepotrzebnego już endometrium. W początkowej fazie oczyszczania pojawia się ból podbrzusza. Aby pozbyć się nabłonka, macica ulega skurczom. To właśnie te skurcze macicy wywołują ból. Warto w początkowych dniach przyjmować leki rozkurczowe.

Patologiczny ból podbrzusza

Jeżeli ból jest nie do zniesienia, warto udać się do ginekologa. Dlaczego? Otóż silny ból podbrzusza może być oznaką choroby. Jedną z takich chorób jest endometrioza, wokół której narosło wiele mitów. Niestety świadomość kobiet jest nadal w tym zakresie niezbyt zaawansowana. Wszystko zależy od rodzaju endometriozy i tego, gdzie choroba się zagnieździła.

Endometrioza to przede wszystkim nieprawidłowe narastanie endometrium. W organizmie zdrowej kobiety, nabłonek narasta w macicy. W przypadku endometriozy, endometrium może narosnąć w różnych częściach ciała. Najczęściej są to jajniki (pojawić się wówczas może torbiel endometrialna). Znane są jednak przypadki narastania endometrium na płucach. Dlatego też tak istotna jest właściwa diagnoza. Każdy ból podbrzusza warto skonsultować z ginekologiem, który z pewnością skieruje nas na odpowiednie badania.

Dodaj komentarz