Komu może grozić osteoporoza?

Osteoporoza wiąże się przede wszystkim z wiekiem dojrzałym. Ryzyko zachorowania wzrasta po 60. roku życia. Warto podkreślić, iż występuje u obojga płci – częściej jednak chorują na nią kobiety. Czym się charakteryzuje ta choroba i jakie są czynniki zwiększające groźbę jej zaistnienia?

Osteoporoza – charakterystyka

Osteoporoza to redukcja masy kości. Tkanka kostna rozrzedza się (fachowo nazywa się to zrzeszotnieniem) i przez to zmniejsza się ilość tak zwanych beleczek kostnych. Kość korowa ulega ścieńczeniu. Postępująca osteoporoza znacznie osłabia kości i przez to dochodzi do częstych złamań. Niestety, początkowo osteoporoza nie daje konkretnych objawów. W sytuacji, gdy choroba dochodzi do stadium zaawansowania, kość nie jest w stanie znieść normalnych nacisków.

Początek osteoporozy związany jest najczęściej z ostrym bólem, który pojawia się nawet podczas niezbyt intensywnego wysiłku. Pojawiają się złamania, a ruchy kręgosłupa są dosyć ograniczone. Ból nasila się przy kichaniu czy podczas kaszlu. Ponadto sylwetka staje się zdeformowana (szczególnie w okolicy klatki piersiowej – tak zwany „garb wdowi”).

Osteoporoza jest chorobą, której należy przede wszystkim przeciwdziałać. Niezmiernie istotne są zatem działania profilaktyczne. Unikaj czynników, które powodują szybsze starzenie się układu biologicznego. Do takich czynników zaliczymy między innymi: palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, dieta uboga w witaminę D, mało ruchu, zbyt mała ekspozycja na słońce). Inne czynniki wywołujące osteoporozę to: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nieleczone dolegliwości układu pokarmowego.

Zapobieganie osteoporozy związane jest z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, magnezu, fosforu, unikanie upadków i złamań, regulowanie u kobiet zaburzeń na tle hormonalnym.

Leczenie osteoporozy

Głównym zamierzeniem leczenia jest oczywiście zachowanie odpowiedniej masy kostnej. Pomocne są leki farmaceutyczne, które muszą być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Leczenie polega również na eliminacji patogenicznych czynników. Podczas leczenia osteoporozy warto przyjmować zwiększoną dawkę witaminy D.

Na osteoporozę dostępne są także leki bez recepty. Takim preparatem jest Calperos – preparat wapniowy (więcej dowiesz się tutaj).

Dodaj komentarz