Leczysz się na nadciśnienie? Musisz to przeczytać!

Nadciśnienie tętnicze. Kiedy słyszysz diagnozę, nie wiesz co ona tak naprawdę może oznaczać. Czy będzie trzeba diametralnie zmienić dotychczasowe życie? Tak naprawdę wokół nadciśnienia tętniczego powstało wiele mitów. Poznaj niektóre z nich.

Czy zioła i napoje energetyczne mogą szkodzić?

Warto wiedzieć, że niektóre napoje i naturalne wywary mogą podwyższać ciśnienie tętnicze. Zaliczymy do nich napoje z żeń-szeniem oraz guaraną. Te produkty mogą dodatkowo znieść działanie niektórych leków. Warto uważać także na niektóre preparaty moczopędne. Ich nadmierne spożywanie wypłukuje potas. Niebezpieczna może być także mięta, która hamuje wchłanianie niektórych leków.

Lek nie od razu zadziała

Przepisany lek nie od razu zadziała. Trzeba pamiętać, że samo dobieranie leku może trwać długo. Ile trzeba czekać, aby lek zaczął swe działanie? Niektóre leki zaczynają działać po ok. dwóch tygodniach stosowania, pełny efekt terapeutyczny występuje zaś po czterech tygodniach. Jeżeli po tym czasie nie nastąpi żadna poprawa, wówczas trzeba zmienić lek. Pamiętaj, że każda zmiana leku lub jego dawki powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Woda

Warto wiedzieć, że jeśli cierpisz na nadciśnienie, wówczas unikaj wody wysokosodowej. Pierwiastek ten znajdziemy także w niektórych wędlinach i rybach wędzonych. Dlatego też bardzo łatwo jest przekroczyć codzienną dawkę.

Czy trzeba odstawić kawę?

Dobra informacja dla kawoszy. Na szczęście nie trzeba odstawiać tego czarnego trunku. Jedna filiżanka kawy nie ma wpływu na nadciśnienie. A co z innymi używkami? Z pewnością nie zaszkodzi też lampka wina. Dla zdrowia warto jednak zrezygnować z papierosów.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz