Maine Coon, największy z kotów domowych

Jeśli nie możesz zdecydować się czy posiadać psa czy może kota zastanów się nad Maine Coonem. Wielkością przypomina średniego psa, a i z charakteru bywa do nich zbliżony. Maine coon czyta się jako Majkun i jest to rasa pochodząca z Ameryki Północnej. Cechuje go zrównoważony charakter i bajecznie umaszczona sierść. Na uszach ma urocze pędzelki, podobnie jak nasz polski dziki ryś. Uwielbia towarzystwo człowieka. Nie przywiązuje się natomiast do miejsca. To koty dumne, oddane i lojalne, ale również w pewnych kwestiach bardzo niezależne.

Rasa ta nie jest zbyt stara, a na temat jej powstania krążą ciekawe teorie. Pierwsza zakłada, że podobne koty pojawiały się w stanie Maine, a od pewnego czasu krzyżowały się z również z występującymi tam szopami, czyli racoon. To tłumaczyłoby nazwę tej rasy. Druga legenda głosi, że koty to połączenie zwykłego kota z rasą angorską, którą kazała sprowadzić na swój dwór Maria Antonina. Trzecia zaś, i tę chyba najbardziej lubię, zakłada, jakoby wikingowie zabierali na pokład swoich statków koty rasy Norweski Leśny, a te po przybyciu na nowy ląd krzyżowały się tam z dzikimi kotami. To wyjaśniałoby i pędzelki na uszach i charakterystyczne ułożenie sierści, zupełnie jak u rasy norweskiej.

Maine Coon – waga i rozmiary

Maine Coon to kot o imponujących rozmiarach jak na domowego zwierzaka. Kotki osiągają wagę do 7 kg, natomiast koty nawet ponad 9 kg. Znane są też przypadki, kiedy kot ważył 12 czy 13 kg i wcale nie był specjalnie otyły. Ich sierść składa się z podszerstka i włosów okrywowych. Z jednej strony jest im zawsze ciepło, a taka budowa zapewnia im wodoodporność, a z drugiej strony wymagają nieco więcej zaangażowania w pielęgnację. Ze względu na rozmiar, ale również na długość włosów wymagają specjalistycznego żywienia. Podczas gdy się wylizują, często połykają duże ilości własnych włosów. Te powinny być wydalone, inaczej zalegają w przewodzie pokarmowym tworząc bezoary. Kot będzie wtedy apatyczny i zwyczajnie chory. W bardzo rzadkich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna.

Duży kot to wyjątkowe potrzeby, dlatego zanim go zaadoptujesz, wejdź na stronę https://www.kociarze.pl/koci-magazyn/rasy/maine-coon i zobacz, jaki charakter ma Maine Coon.

Maine Coon – długość życia

Długość życia Maine Coona wynosi średnio od 10 do 13 lat. Oczywiście długość życia zależy od wielu uwarunkowań i stanu zdrowia kota. Jeśli jednak chcemy by nasz przyjaciel był z nami jak najdłużej, warto zainteresować się zbilansowanym żywieniem jak również zasadami higieny. Karma powinna być wysokowartościowa, czasem rozmiar samych chrupek większy. Ważnym elementem jest aby karma zawierała składniki wspomagające piękną okrywę włosową (dzięki białku, tłuszczom Omega i składniki mineralne) i wspomagała proces przesuwania włosów przewodzie pokarmowym jak np. Purina® ONE® Coat&Hairball.

Nieco psi charakter tej rasy pozwala tym kotom na nauczenie się wielu sztuczek i zabaw. Są bardzo inteligentne i niezależne. Lubią towarzyszyć swoim ludziom w codziennych czynnościach, a zostawione same sobie w domu na wiele godzin czują się samotne i mogą niszczyć. To rasa polecana do domów z dziećmi lub by dotrzymywać towarzystwa seniorom. Dobrze zsocjalizowane koty o zrównoważonym charakterze są łagodne i cierpliwe. Przy czym wymagają tego by być w stosunku do nich konsekwentnymi od małego. Mogą próbować zdominować człowieka.

Źródła:

  1. https://www.koty.pl/rasa/kot-maine-coon/
  2. http://kotymainecoon.pl/maine-coon-vs-norweski-kot-lesny/
  3. https://www.purina.pl/kot/cat-breeds/main-coon

Dodaj komentarz