Jeśli pracujesz z drewnem, musisz na tyle zorganizować swoją pracę, aby była dla Ciebie bezpieczna, komfortowa, a także przebiegała w odpowiednich warunkach. Dlatego też wybór piły jest jednym z ważniejszych punktów w planowaniu jakichkolwiek czynności. Mówiąc prościej – dostosuj zakup do indywidualnych potrzeb oraz możliwości.
Pilarka spalinowa łańcuchowa czy elektryczna?
Piła łańcuchowa potrafi mieć naprawdę ogromną moc. Dlatego też ten rodzaj sprzętu stosuje się głównie do cięższych robót. Pilarka spalinowa sprawdzi się w lesie, gdzie na przykład nie ma możliwości pobrania energii elektrycznej. Ponadto piły spalinowej można używać dosłownie wszędzie, gdyż nie jesteśmy ograniczeni kablem. Z racji tego, że pilarka spalinowa łańcuchowa dostosowana jest do większych powierzchni, jest nieco bardziej masywniejsza niż piła elektryczna. Ceny takich pilarek są zróżnicowane. Wiadomo – im mniejsza cena, tym moc silnika również nie będzie satysfakcjonująca.
Piła elektryczna jest nieco mniejsza gabarytowo, jednak kabel może nas nieco ograniczać podczas pracy. Czasami wyjściem jest piła elektryczna z akumulatorem. Sama mobilność jednak nie wystarczy, gdyż jesteśmy ograniczeni jakością i mocą urządzenia.
Na co zwrócić uwagę kupując pilarkę spalinową?
Po pierwsze musisz dowiedzieć się, jaka jest moc urządzenia. Podawana jest w KM, czyli koniach mechanicznych. W zależności od potrzeb, moc pilarek spalinowych waha się od 2,5 do około 5 koni mechanicznych. Po drugie musisz sprawdzić, jaka jest pojemność silnika. Warto wiedzieć, że pojemność silnika przekłada się na jego wydajność. Pojemność silnika powinna być „w sam raz”. Jeżeli będzie zbyt duża, wówczas spalanie będzie zbyt duże. Mała pojemność silnika nie gwarantuje satysfakcjonującej pracy. Po trzecie – zwróć uwagę na wagę urządzenia. Najsłabsze urządzenia mają wagę poniżej 4 kilogramów. Przy intensywnych pracach należy wybrać pilarkę od 5 do 10 kilogramów.
Pilarka spalinowa może mieć dodatkowe wyposażenie i funkcje. Producenci proponują różnego rodzaju systemy usprawniające pracę. Przykładem jest wysięgnik, a także system oczyszczania spalin.
Wszystkie zdjęcia pochodzą z pixabay.com.