Jaką należy wybrać antykoncepcję po porodzie?

Jesteś młodą matką i chciałabyś wrócić do jakiejś metody antykoncepcji? Nie wiesz tylko, jaki sposób jest najlepszy i najskuteczniejszy po porodzie? Z pewnością zastanawiacie się także, kiedy można wrócić do współżycia? Dobrze trafiłaś, bo odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Musisz też wiedzieć, że metoda koncepcji uzależniona jest także od sposobu karmienia dziecka. Jakie metody można stosować karmiąc piersią, a jakie podając niemowlęciu mleko modyfikowane?

Kiedy można wrócić do współżycia?

Teoretycznie do współżycia można wrócić 6 tygodni po porodzie, czyli po zakończeniu połogu. Niektóre kobiety wracają do współżycia trochę wcześniej. Nie oznacza to, że coś się będzie działo z nami nie tak. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, w których występuje jeszcze krwawienie z macicy. W takim przypadku bardzo łatwo może dojść do stanu zapalnego. Wszystkie zmiany, które zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i po muszą się cofnąć. Kiedy zaczynamy współżycie seksualne, musi zastanowić się nad dogodną formą antykoncepcji. Będzie to też związane z decyzją, czy w najbliższej przyszłości planujemy kolejne dziecko. Po porodzie kobietom poleca się kilka metod antykoncepcyjnych. Wybór zależy między innymi od tego, czy kobieta będzie karmiła piersią, czy na przykład mlekiem modyfikowanym.

Antykoncepcja dla karmiącej mamy

Jeśli nie chcesz od razu zajść w kolejną ciążę, musisz wybrać odpowiednią metodę. I od razu obalimy mit. Laktacja nie jest w żadnym wypadku metodą antykoncepcji. Warto jednak podkreślić, że w okresie laktacji dochodzi do zmniejszenia płodności, która jednak nie jest zahamowana. Dlatego też laktacji nie można traktować jako kolejnej metody antykoncepcyjnej. Według statystyk ok. 10 procent kobiet zachodzi w ciąże po pół roku. Po upływie roku jest ich ok. 20 procent. Czy pomogą nam zatem metody naturalne? Czy można uznać okresową abstynencję za metodę antykoncepcyjną? Trzeba wiedzieć, że po ciąży cykl miesiączkowy może być zaburzony. W kobiecym ciele nadal trwają zmiany hormonalne. Organizm chce wrócić do stanu przed ciążą. Dlatego też przy obliczeniach dni płodnych i niepłodnych dochodzi bardzo często do pomyłek. Do takich naturalnych metod planowania rodziny można powrócić, kiedy organizm kobiety dojdzie już do siebie. A  jak jest z mechanicznymi metodami? Mowa tutaj głównie o prezerwatywie. Taka metoda antykoncepcyjna dozwolona jest w okresie laktacji. Ponadto zastosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

Inne metody

Dla wielu kobiet skuteczną metodą jest przyjmowanie pigułek hormonalnych. Warto wiedzieć, że antykoncepcję hormonalną można stosować od 6 tygodnia po porodzie. Podczas laktacji stosuje się antykoncepcję zawierającą jeden hormon: progestagen. Na polskim rynku coraz bardziej popularny jest zastrzyk hormonalny. Chociaż producent określa skuteczność ok. 3 miesięcy zahamowania płodności, to czas ten jest nieco dłuższy. Zdecydowaną zaletą tej metody jest niewątpliwie fakt, że nie trzeba codziennie pamiętać o przyjęciu wymaganej dawki. Czy można stosować wkładki wewnątrzmaciczne? Tak, ale jeśli nie planujemy w najbliższej przyszłości dziecka. Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada się na ok. 3-5 lat. Jak działają wkładki? Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych. Oba można założyć już 6 tygodni od porodu. Pierwszy rodzaj, wkładka klasyczna, to jedna z metod mechanicznych zapobiegania ciąży. Działanie jej polega na zagęszczaniu śluzu szyjkowego i utrudnieniu plemnikom dotarcia do jajowodów. Jej skuteczność ocenia się bardzo wysoko. Bardzo podobnie działa wkładka hormonalna. Zakłada się ją na około pięć lat. Uznawana jest za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji dostępną na rynku. Wyposażona jest z zbiorniczek z hormonem (progestagen). Działa jak pigułka założona w jamie macicy. Uwalnia niewielką ilość hormonów w macicy i przez to daje bardzo dobry efekt antykoncepcyjny. Warto dodać, że wkładka hormonalna utrzymuje stały i równy poziom hormonów. Nie ma zatem tutaj żadnych błędów i wahnięć wynikających z nieprawidłowego zażycia lub pominięcia pigułki.

Antykoncepcja dla matki niekarmiącej piersią

Jeśli po porodzie nie karmisz piersią, wówczas po 6 tygodniach możesz wrócić do normalnej antykoncepcji. Dla kobiet, które zakończyły laktację, a cykle miesiączkowe już są wyregulowane poleca się pigułki antykoncepcyjne i pozostałą antykoncepcję hormonalną. Decydując się na konkretny model trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii; między innymi: stan zdrowia, planowanie kolejnej ciąży, a także… cechy naszego charakteru.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz