Naturalne metody przy problemach z żołądkiem

Problemy z przewodem pokarmowych to zmora naszych czasów. Bóle brzucha, niestrawność, biegunka, wymioty należą do najczęstszych. Jak sobie z nimi radzić szybko i bezpiecznie? Należy sięgać po metody naturalne.

Napoje wzmacniające

Biegunka i wymioty to symptomy zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej wywołanej przez rotawirusy. W obu przypadkach organizm stara się, jak najkrótsza drogą, pozbyć się chorobotwórczych mikroorganizmów, które trafiły do przewodu pokarmowego. Wiele osób sięga wtedy po środki hamujące biegunkę. To wielki błąd, ponieważ  bakterie i wirusy zostają w naszym organizmie na dłużej. Lepiej sięgnąć po coś naturalnego i skutecznego. W czasie biegunki czy wymiotów tracimy dużo wody, witamin i elektrolitów. Dlatego przy silnym zatruciu powinno się pić niewielkie porcje wody lub naparu z czarnej herbaty jako leku na wiele trucizn według mądrości starożytnych Chin.  Ponadto zawiera ona antyoksydanty, które działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Dowiedziono także, że mają właściwości rozkurczowe, co dobrze wpływa na mięśnie gładkie. Nie zaszkodzi dodać do niej cukru, który uzupełni braki energetyczne. Można też ugotować napar z marchwi, a następnie go zmiksować lub pić sam płyn. Marchew działa przeciwzapalnie, a także zapierająco.

Napary ziołowe

W przypadku problemów z żołądkiem zazwyczaj sięgamy po miętę. Mentol zawarty w jej liściach ma właściwości przeciwbakteryjne, pobudza do pracy żołądek i wątrobę oraz działa rozkurczowo. Przy wymiotach raczej nie należy stosować mięty, ponieważ może je nasilić. Zamiast niej należy zaparzyć anyż, krwawnik lub macierzankę. Podobne właściwości będzie miał wywar z suszonych czarnych jagód, które dodatkowo dobrze wpływają na jelita. 

Probiotyki

W czasie infekcji jelitowej trzeba wzmocnić mikroflorę przewodu pokarmowego. Dobre bakterie walczą z tymi chorobotwórczymi. Wsparcie zapewnią im probiotyki przyjmowane doustnie. Dzięki nim szybciej powrócimy do zdrowia. Najbardziej skutecznym szczepem jest Lactobacillus GG oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Są dostępne w każdej aptece. Zaleca się, by kurację kontynuować kilka tygodni po zakończeniu choroby.

Homeopatia

W walce z zatruciem pokarmowym lub infekcja wirusową  przydadzą się także leki homeopatyczne. W zależności od przyczyny, należy zastosować inną substancję. I tak przy zatruciu bakteryjnym pomoże nam Arsenicum album, który może zahamować rozwój choroby. Na mocne wzdęcia zleca się  Aloe, a na rozkurczenie mięśni i bolesne parcie Podophyllum. Wymioty ustąpią po leku Ipeca. Natomiast na towarzyszące chorobie osłabienie organizmu wieźmy Chinę rubra.

Dodaj komentarz