O czym pamiętać wykonując obudowę kominka

on

Kominki są popularnym elementem wystroju wnętrza, a coraz częściej także sposobem na dogrzewanie pomieszczeń przez wsparcie działania kotła centralnego ogrzewania lub pompy ciepła. Ze względu na swój wpływ na aranżację salonu znaczenie ma nie tylko rodzaj zastosowanego wkładu kominkowego oraz jego funkcjonalność i wygląd, ale również typ zabudowy, w jakiej będzie on zainstalowany. Liczba możliwych rozwiązań jest tu bardzo duża.

Jak są zbudowane nowoczesne kominki?

Nowoczesne kominki to przede wszystkim solidny wkład kominkowy, który jest wykonany jako żeliwny odlew lub konstrukcja zespawana z grubych żaroodpornych blach stalowych. Dla ochrony pomieszczenia przed wydostawaniem się dymu oraz wypadającymi iskrami stosuje się w nich zamykane drzwiczki z dużym przeszkleniem. W zależności od preferencji mogą one być umieszczone z jednej strony, lecz spotyka się także kominki narożne, trójstronne, jak również tzw. tunelowe, a więc z szybami po przeciwnych stronach paleniska. Równie ważne jest dostosowanie wkładu kominkowego do współpracy z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo płaszczem wodnym zasilającym instalację centralnego ogrzewania. Każdy wkład musi też być podłączony do przewodu kominowego. Ogromne znaczenie ma też rodzaj zastosowanej zabudowy.

Z czego można wykonać obudowę kominka?

Zabudowa wkładu kominkowego jest zwykle wykonywana jako konstrukcja z profili metalowych, które są zabezpieczane wełną mineralną i folią aluminiową, a następnie pokrywane płytami kartonowo-gipsowymi. Ich zewnętrzne powierzchnie są w kolejnym etapie wykańczane wybranym materiałem. Stosuje się różne rozwiązania – popularne są płyty z kamienia naturalnego, płytki ceramiczne, płytki klinkierowe, a nawet tafle lakierowanego szkła. Wiele osób decyduje się też na użycie klasycznego tynku. Ważne, by w zabudowie pozostawić otwory ulokowane na dole, którymi powietrze będzie mogło przedostawać się do wnętrza, a także wykonać dwa wyloty w górnej części zabudowy, którymi wydostanie się ono z powrotem do pomieszczenia.

Szeroki wybór wkładów kominkowych o różnej charakterystyce można znaleźć w ofercie firmy WkładyKominowe.pl. Sprzedaje również systemy kominowe ceramiczne i stalowe, w tym też przeznaczone do kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe oraz gaz.

Dodaj komentarz