Co oznacza niedobór żelaza?

Niedobór żelaza może być niezwykle szkodliwy dla organizmu. Jeśli nic z tym nie zrobimy, z pewnością dotknie nas anemia. Jak się wtedy zachowuje krew? Chociaż przy anemii ilość krwi nie zmniejsza się, to jednak ulega zmianie jej jakość. W skrócie oznacza to, że do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu. Taki stan prowadzi do pogorszenia samopoczucia i tym samym osłabienia całego układu biologicznego.

Kiedy może pojawić się niedobór żelaza?

Otóż niedobór żelaza może powstać wówczas, gdy jest na niego zwiększone zapotrzebowanie. Kto i kiedy musi zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt? Problem ten pojawia się często u małych dzieci i nastolatków w okresie aktywnego wzrostu. Aby przenosić pierwszą ciążę, organizm matki traci około 600 mg żelaza. Przy drugim dziecku zapasy żelaza mogą się wyczerpać. Ponadto na niedobór żelaza narzekają panie w okresie klimakterium, a także osoby pracujące ciężko fizycznie. Niedobór żelaza może pojawić się w czasie menstruacji, a nawet podczas długich lotów. Narażone są osoby pracujące w zadymionych pomieszczeniach i kopalniach. Na poziom żelaza muszą zwrócić też uwagę ci, którzy mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami (np. z ołowiem, benzolem lub anilina) itp.).

Co zrobić, aby zlikwidować niedobór żelaza?

Powinniśmy włączyć do jadłospisu takie produkty, jak: wołowina, jajka, grzyby, kaszę gryczaną, owsiankę, soję, groch, grzyby, jabłka, szpinak, szczaw, zielone liście sałaty, kapustę, buraki, marchew, soję, groch, suszone morele, śliwki, mandarynki, figi, kakao oraz orzechy. Niestety nawet prawidłowo przygotowana dieta może być nieskuteczna. Nie zawsze też mamy wiedzę dotyczącą tego, jak właściwie łączyć ze sobą pokarmy. Przykładowo: jeśli kaszę gryczaną zalejemy mlekiem, wówczas żaden miligram żelaza nie wejdzie do krwi. Oprócz diety możemy także przyjmować preparaty z magnezem. Warto wiedzieć, iż żelazo najlepiej wchłania się w kwaśnym środowisku. Dlatego też lek można popić wywarem z róży lub sokiem z żurawiny, jednak nie wolno przepijać niektórymi gatunkami wody mineralnej i mocną herbatą.

Kiedy anemia oznacza chorobę

Należy wiedzieć, że za anemią może kryć się choroba. Warto przyjrzeć się układowi pokarmowemu. Kłopoty zdrowotne i znaczne osłabienie organizmu może oznaczać zapalenie jelita lub zapalenie jelit. Za anemią kryć się mogą hemoroidy, torbiele jajników, zakażenie glistami.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz