Parę ciekawostek o ludzkim pocie

Pot to naturalna wydzielina ludzkiego ciała. Stanowi mechanizm, dzięki któremu ciało ludzkie reguluje swoją temperaturę. Jednocześnie dzięki poceniu odprowadzamy z organizmu toksyny i inne szkodliwe związki. Jest jednak kilka ciekawostek, o których z pewnością nie mieliście pojęcia.


Pot składa się aż w 99% z wody. Pozostałe składniki to: kwas mlekowy, chlorek sodu, kwas moczowy, kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy.

woda

Pot zdrowych ludzi ma inny zapach niż ludzi chorych. Związane jest to z wydzielaniem przez ciało konkretnych związków organicznych. Ponadto inny zapach ma pot wegetarianina, a inny osoby lubującej się w mięsie.

salatka

Na ludzkim ciele znajduje się aż 3 000 000 gruczołów potowych.

pot2

Na ustach nie mamy gruczołów potowych.

usta

Dziennie jesteśmy w stanie wypocić około 1 litr, natomiast osoby pracujące fizycznie – około 4 litrów potu.

Wydzielanie potu potrafi zmniejszyć rozwój bakterii na ludzkiej skórze. Dzięki temu zostaje zmniejszona możliwość wystąpienia infekcji.

Z wiekiem gruczoły potowe produkuje mniej potu. Przykładowo – nastolatki produkują intensywniej pot, który dodatkowo charakteryzuje się niezwykle intensywnym zapachem.

nastolatka

Nadmierna potliwość może być objawem chorobowym.

chora

W sytuacji stresu pot posiada mocniejszy zapach. Dzieje się tak, gdyż zawiera w swym składzie substancje silniej rozkładające obumarły naskórek i owłosienie znajdujące się na ludzkim ciele.

Dodaj komentarz