Pies da ci zdrowie!

Jeśli w twoim domu mieszka czworonożny pupil, możesz mówić o wielkim szczęściu. Kontakt z psem wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Warunek jest jednak jeden: musisz mieć do swojego zwierzęcia pozytywny stosunek. Dlaczego warto spędzać dużo czasu z psem?

Kontakt z psem wydłuża życie

To nie jest mit. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w 2013 r. przedstawiło raport, z którego jasno wynika, że zabawy i opieka nad psem wpływają korzystnie na układ odpornościowy, układ krwionośny, obniża ciśnienie krwi, redukuje poziom cholesterolu we krwi. Opiekun psa charakteryzuje się lepszą sprawnością fizyczną (spacery, zabawy na świeżym powietrzu). Pamiętaj! Nawet, jeżeli masz ogród, w którym może przebywać czworonożny przyjaciel, nie rezygnuj ze spacerów. Dzięki spacerowaniu (minimum 3 razy dziennie) zapewniamy dawkę ruchu zarówno sobie, jak i zwierzęciu.

Pies i stres

Miałeś stresujący dzień, wchodzisz do domu, a tu podbiega do ciebie pupil i wesoło wymachuje ogonem? Takie sytuacje są codziennością dla właścicieli psów. Pies daje wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy pies cieszy się na twój widok, poziom stresu i napięcia spada. Głaskanie psa uwalnia hormon oksytocynę. Dzieje się tak, gdyż pomiędzy psem a człowiekiem wyzwala się wspaniała więź. Podobna do takiej, jaka wyzwala się pomiędzy matką a dzieckiem. Co zatem daje nam oksycotyna? Oksycotyna redukuje hormon stresu. Badania dowodzą, że właściciele psów rzadziej cierpią na bezsenność. Uwaga! Pies umożliwia też poznawanie nowych ludzi. Bardzo dobrze widać to na wybiegach dla psów, gdzie „psiarze” umawiają się na konkretne godziny.

Dogoterapia

Dogoterapia to terapia z wykorzystaniem psów. Psy wspierają rehabilitację, mogą pomóc w różnych schorzeniach, pacjentom w różnym wieku.  Dogoterapię wykorzystuje się z powodzeniem w takich chorobach, jak; Alzheimer, stwardnienie rozsiane. Ponadto świetnie wspomagają aktywność ruchową.

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz