Reaguj na zmiany w jamie ustnej

Jeśli chodzisz dwa razy w roku na wizyty kontrolne do stomatologa, to bardzo dobrze. Nie bagatelizuj jednak zmian w jamie ustnej, które mogą pojawić się w każdej chwili. Mowa oczywiście o aftach, owrzodzeniach, pleśniawkach itp. Tego typu schorzenia to są także powody do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Z artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach należy zareagować stanowczo. Owocnej lektury.

Zmiany w jamie ustnej – powód do niepokoju

Przyjrzyjmy się po kolei dolegliwościom, jakie występują pod nazwą zmiany w jamie ustnej. Bardzo często narzekamy na afty i pleśniawki. Czym różnią się od siebie te dwie podobne dolegliwości? Warto wiedzieć, że pleśniawki pojawiają się głównie u niemowląt i dzieci, a afty u osób pomiędzy 10. A 40. Rokiem życia. Afta to niewielka płytka nadżerka, pokryta białym nalotem i otoczona zapalną otoczką. Kiedy dochodzi do takich zmian w jamie ustnej? Afta może być przykładowo spowodowana zbyt szybkim szczotkowaniem. A co z pleśniawkami? Pleśniawki wyglądają podobnie do aft. Zmiany w jamie ustnej powstają w wyniku działania drożdżaków, czyli chorobotwórczych grzybów. Afty leczymy przy stosowaniu żeli i płynów, natomiast pleśniawki u niemowląt musi koniecznie obejrzeć pediatra. Aby uniknąć tego typu zmian w jamie ustnej, należy nie dopuścić do niedoborów żelaza i witamin z grupy B.

Krwawienie z dziąseł

Kolejną poważną zmianą w jamie ustnej jest krwawienie z dziąseł. Jeśli zignorujemy ten stan, wówczas może dojść do parodontozy. Skąd taka zmiana w jamie ustnej? Krwawienie z dziąseł może się pojawić, jeśli używamy zbyt twardej szczoteczki do zębów. Może także oznaczać początki parodontozy. Przy takich zmianach w jamie ustnej, trzeba używać past ściągających i działających antybakteryjnie. Warto też sięgnąć po płukanki ziołowe, np. z  szałwii lub rumianku.

Odsłonięte szyjki dziąsłowe

Częstą dolegliwością  są odsłonięte szyjki zębowe. Taka zmiana w jamie ustnej bywa kłopotliwa. Ponadto powoduje ból pojawiający się przy jedzeniu niektórych pokarmów, np. kwaśnych, gorących lub zimnych potraw. Przy takiej zmianie w jamie ustnej zalecane są pasty z dużą zawartością fluoru i częste usuwanie narastającego kamienia nazębnego.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz