Zdrowy i spokojny sen stanowi ważny element regeneracji oraz gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów, narządów i procesów, zachodzących w ciele każdego człowieka. Szacuje się, że około 30 procent populacji na całym świecie zmaga się z różnorodnymi, często poważnymi zaburzeniami snu, zaś pozostałe 70 procent ma mniejsze lub większe problemy z zasypianiem.
Konsekwencje zaburzenia snu
Brak snu lub nieodpowiednia ilość rak snu lub nieodpowiednia ilość snu negatywnie wpływa nie tyko na ogólne samopoczucie człowieka, ale również na stan zdrowia i sprawność intelektualną. Charakterystycznym objawem jest zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, a także senność lub przysypianie w ciągu dnia. Zaburzenia snu mogą stać się przyczyną wielu poważnych dolegliwości oraz schorzeń, takich jak chociażby:
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze;
- nadwaga i otyłość;
- choroby jelit;
- choroby układu sercowo – naczyniowego;
- choroby psychiczne;
- nowotwory
- czy depresja.
Przewlekły brak snu w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do wcześniejszej śmierci.
Rodzaje zaburzeń snu
Istnieje wiele różnorodnych zaburzeń snu, które dzieli się przede wszystkim na:
- dyssomnie – pierwotne zaburzenia snu nocnego i/lub czuwania w ciągu dnia,
- parasomnie – niepożądane zjawiska okresowo występujące podczas snu oraz
- zaburzenia snu wtórne – pojawiają się u osób, u których występują schorzenia psychiczne i somatyczne.
Dyssomnia
Dyssomnia polega na nieprawidłowej długości lub jakości snu, który trwa zbyt krótko, zbyt długo bądź ma zaburzony przebieg. Obejmuje takie zaburzenia jak:
- bezsenność – trudności z zaśnięciem lub utrzymaniem snu występują częściej niż 3 noce w tygodniu,
- hipersomnia – sen, który trwa powyżej 9 godzin,
- zaburzenia rytmu snu i czuwania – występują jako efekt zachwianej pracy wewnętrznego zegara biologicznego,
- narkolepsja – objawia się głównie nadmierną sennością w ciągu dnia i napadami snu, a także epizodami nagłej utraty napięcia mięśniowego.
Parasomnia
Parasomnia to grupa zaburzeń, polegających na występowaniu w trakcie snu lub przy wybudzaniu się nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań. Do parasomni zalicza się:
- upojenie przysenne – oznacza uczucie dezorientacji, któremu towarzyszą chwilowy brak kontaktu z otoczeniem, chaotyczne ruchy czy bełkotanie;
- lunatyzm (lunatykowanie, somnabulizm)– czynności następujące następują bez udziału świadomości (np. chodzenie, wstawanie i siadanie na łóżku);
- mówienie przez sen
- lęki nocne– epizody skrajnie nasilonego lęku przerywającego sen, które mogą być połączone z krzykiem, płaczem, a nawet próbą ucieczki z sypialni;
- paraliż senny;
- koszmary senne– niezwykle realistyczne marzenia senne, wywołujące silny lęk i pozostające w pamięci przez dłuższy czas po przebudzeniu;
- bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami).
Parasomnia może wydawać się niebezpieczna, ale zazwyczaj nie stanowi zagrożenia zarówno dla śpiącego, jak i osób postronnych. W przypadku osób dorosłych tego typu zaburzenia snu pojawiają się epizodycznie i najczęściej spowodowane są nieregularnym trybem życia, stresem lub zbyt małą ilością snu.