Podejdź profesjonalnie do treningu

Aby treningi przyniosły wymierne efekty, nie wystarczy tylko pójść na siłowni, spocić się i wrócić zadowolonym do domu. Profesjonalny trening bierze pod uwagę wiele kwestii. Ważne jest to, co robimy przed treningiem, jak i po jego zakończeniu. Dzisiaj trenowanie to modny styl życia. Prawie każdy chce być fit. Nie wszyscy jednak robią to dobrze. Zanim zaczniesz chodzić na aerobik lub siłownię, koniecznie przeczytaj ten poradnik. Pozwoli Ci uniknąć podstawowych błędów.

Kultura trenowania

Tak, jak wspomniano we wstępie mamy dzisiaj do czynienia ze swoistym boomem na niektóre formy ćwiczeń. Oczywiście nie mówię tutaj o sporcie ekstremalnym. Sport ekstremalny przeznaczony jest dla osób odpowiednio do tego przygotowanych. Wystarczy wspomnieć chociażby o temacie dzisiaj bardzo popularnym, czyli o himalaizmie. Do takich wyczynów sportowych trzeba przygotować tak organizm, aby bez żadnego problemu poradził sobie w ekstremalnych warunkach. Chociaż codziennej aktywności sportowej nie można zaliczyć do ekstremalnie skrajnych wyczynów, to jednak również należy przygotować się do niej odpowiednio.

2

I nie chodzi mi tutaj o zakup modnego stroju do ćwiczeń. Z tym poczekajmy, czy rzeczywiście złapiemy sportowego bakcyla. Znam przypadki kobiet, które właśnie od tego zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną. Kupują drogie legginsy, koszulki, akcesoria do aerobiku, a jak przychodzi co do czego, to zwyczajnie „nie mam czasu”. Do treningów musimy przygotować się przede wszystkim psychicznie. Co to stwierdzenie oznacza w praktyce? Chodzi oczywiście o nastawienie. Niektórzy zaczynają przygodę z siłownią od złego nastawienia. Wydaje nam się, że nasze życie skończy się definitywnie. Już zaczynamy tęsknić za pizzą, kebabem i pysznymi frytkami do piwa. A w zdrowym podejściu do życia, nie chodzi przecież o to, by sobie wszystkiego odmawiać. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na bombę kaloryczną. W przechodzeniu na zdrowy tryb życia nie możemy zatem mieć poczucia musu. Wówczas organizm zacznie się buntować i wcześniej czy później wrócimy do starych nawyków.

Najpierw zajęcia intensywne czy bardziej spokojne?

To jest podstawowy dylemat osób rozpoczynających przygodę z fitnessem i siłownią. Tak naprawdę jest to sprawa niezwykle indywidualna. Dlaczego? Kiedy poszłam pierwszy raz na zajęcia, przez własną niewiedzę zapisałam się na dosyć intensywne zajęcia, gdzie tabata stanowiła podstawę. Chociaż nie dawałam początkowo rady, to jednak mój organizm bardzo szybko przestawił się na inne tory. Po jakimś czasie i po kilku intensywnych treningach, mogłam już nadążyć za grupą. Z innej beczki – moi drodzy… nie wstydźcie się braku kondycji. Spotkałam się już nie raz ze zdaniem „po co mam się ośmieszać na siłowni?”. A przecież od czegoś trzeba zacząć. Jak mówi stare porzekadło: „nie od razu Rzym zbudowano”. Nasza kondycja będzie sukcesywnie się zwiększać. Trzeba tylko przejść przez ten pierwszy etap mniejszej wydolności systemu biologicznego. Wracają jednak do wątku głównego. Mój organizm dał radę, ale wiele zależy od wieku, stanu zdrowia, samopoczucia. Nie każdy jest w stanie od razu wejść na poziom intensywny. Niektórzy też nie będą lubić tego typu formy ćwiczeń. Wówczas polecana jest bardziej spokojna forma ćwiczeń. Dla mnie niezwykle odprężający jest pilates, czyli ćwiczenia rozciągające wymagające jednocześnie wyciszenia się. Pilates uelastyczni ciało i sprawi, że przestaniemy mieć problemu z kręgosłupem. Warunek jest jednak jeden – ćwiczenia należy wykonywać zgodnie z ich przeznaczeniem, dokładnie i według instruktażu trenera.

Ponadto intensywne ćwiczenia i brak możności im podołania może wywołać frustrację. A przecież nie o to chodzi w aktywności fizycznej. Powinna być ona źródłem zadowolenia i satysfakcji. Jeżeli zaczniemy stresować się tym, że zwyczajnie nie dajemy rady, wówczas osiągniemy odwrotny rezultat od zamierzonego.

Jedzenie po treningu

Bardzo często zastanawiamy się co jeść po treningu i czy w ogóle jeść? Niektórzy zaczynają się głodzić. Wydaje nam się, że dzięki głodówce szybciej schudniemy. Nie ma nic bardziej mylnego. Posiłek po treningu jest konieczny, gdyż po treningu wzrasta zapotrzebowanie na białko. Zatem należy wówczas spożyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które są lepiej przyswajalne przez organizm. Mówiąc prościej – należy naładować wewnętrzne akumulatory. Jedzenie po siłowni jest ważne z tego względu, ponieważ należy uzupełnić zapas glikogenu w mięśniach. Ponadto nasz organizm będzie potrzebował substancji odżywczych. Bardzo często obawiamy się węglowodanów. Czy węglowodany sprawią, że nasz trening pójdzie na marne? Oczywiście, że nie. Węglowodany spożyte po treningu nie zamienią się w tkankę tłuszczową. Organizm wykorzysta te składniki jako substancje regenerujące i odżywcze.

A czy należy coś zjeść przed treningiem? Nasz posiłek powinien być przede wszystkim lekki. Można zjeść kubek jogurtu z bakaliami. Również muismy dostarczyć organizmowi węglowodanów prostych i złożonych.

Dodaj komentarz