Przekaźnik czasowy – budowa, montaż, zakup

Komponenty jak przekaźniki czasowe są obecnie stosowane w wielu systemach automatyki. W jaki sposób są one zbudowane? Jak wygląda ich montaż? Gdzie można je kupić?

Co to jest przekaźnik czasowy?

Przekaźnikami czasowymi, inaczej timerami, nazywa się rodzaj komponentów, które używane są w celu sterowania procesami pod kątem czasu. Za ich pomocą można prowadzić opóźnione wyłączenie albo załączenie działania określonych urządzeń czy systemów.

Przez przekaźnik czasowy można efektywnie sterować procesami technologicznymi, produkcyjnymi zgodnie z zakresem czasu przekaźnika oraz nastawieniem czasu na tym komponencie. Przekaźniki mogą być wykorzystane zarówno do włączania i wyłączania w zakresie milisekund, jak i całych dni.

Przekaźnik czasowy – jak jest zbudowany?

W użyciu znajdują się różne typy przekaźników czasowych, które mogą być dopasowane do potrzeb danego zastosowania. Wyróżnia się dwa główne typy przekaźników:

Przekaźniki czasowe w obudowach instalacyjnych – wyróżniają się wysuniętym frontem i mogą być montowane w rozdzielnicach. Najczęściej używane są do sterowania wentylacją, ogrzewaniem czy oświetleniem.

Przekaźniki czasowe w obudowach przemysłowych – przeznaczone są one do montowania w szafach sterowniczych w systemach automatyki przemysłowej.

Na przekaźnikach czasowych znajdują się elementy umożliwiające ustawienie czasu, wskaźniki nastawionego czasu, diody sygnalizacyjne pozwalające na sygnalizowanie pracy urządzenia. Niektóre modele mają także wyświetlacze.

Sposób montażu przekaźnika czasowego

Najczęściej element jak przekaźnik czasowy jest montowany na szynach DIN, co powoduje, że mogą być one bardzo łatwo zainstalowane w szafach sterowniczych czy rozdzielnicach. To pozwala na bardzo szybkie zamontowanie elementów w różnych systemach.

Zastosowanie przekaźników czasowych

Ze względu na swój sposób pracy przekaźnik czasowy jest elementem o bardzo szerokim zastosowaniu, które wykorzystywane są w różnych systemach, między innymi w przemyśle, budownictwie, branży HVAC, systemach oświetleniowych.

Za pomocą przekaźników czasowych można łatwo sterować różnego rodzaju systemami i instalacjami, maszynami czy urządzeniami, pozwalając na ich automatyzację pod kątem pracy czasowej.

Przekaźniki czasowe – gdzie kupić?

Aktualnie elementy jak przekaźnik czasowy można zakupić w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży komponentów automatyki.

Z ofertą producentów przekaźników czasowych można zapoznać się bliżej na ich witrynach internetowych, gdzie dostępne są dokładne informacje o ich modelach i parametrach technicznych.

Dodaj komentarz