Przyczyny wypadania włosów

Chociaż wypadanie włosów kojarzy się przede wszystkim z panami, to problem ten dotyka także wielu kobiet. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Po pierwsze, jeżeli zauważymy, że na szczotce po czesaniu pozostaje wiele kosmyków. Po drugie – po kąpieli w wannie pojawia się coraz więcej włosów. Wiele pań powie: przecież zawsze na szczotce pozostają włosy. Problem pojawia się, gdy tych wypadających włosów jest więcej niż 100. Dlatego też warto obserwować ten proceder, szczególnie jeśli ich ilość zaczyna nas niepokoić.

Trycholog prawdę ci powie

Zanim zaczniemy stosować różnego rodzaju preparaty, warto odwiedzić trychologa. Warto podkreślić, że trycholog nie jest lekarzem. To specjalista zajmujący się tylko włosami i skórą głowy. Jego zadaniem jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek, a także schorzeń związanych ze skórą głowy takich, jak łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy itp. Rolą trychologa jest również ustalenie przyczyn wypadania włosów. Kiedy należy udać się do trychologa? Zawsze wtedy, gdy zauważymy, że dzieje się z nami coś nieprawidłowego. Na przykład wtedy, gdy zaobserwujemy na skórze głowy płatki łupieżu.

Tak, jak wspomniano we wstępie – niewielka ilość wypadających włosów to całkiem normalny objaw. Dzieje się tak, ponieważ stare włosy wypychane są przez nowe. Ten proces może być zaburzony przez zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej.

Przyczyny wypadania włosów u przedstawicielek płci pięknej

Tak naprawdę jest wiele przyczyn wypadania włosów u kobiet. Do tych najbardziej typowych zaliczymy wspomnianą powyżej, zaburzoną gospodarkę hormonalną. Panie narzekają także na wypadanie włosów podczas sytuacji stresowych, szczególnie jeśli poziom stresu utrzymuje się przez długi okres czasu. Bardzo dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne, a także błędy żywieniowe. Oprócz wypadania włosów wyżej wymienione czynniki wywołują również niedożywienie i niedotlenienie mieszka włosowego. Przez to włosy stają się cienki, osłabione i bardzo delikatne. Drogie panie osłabić włosy mogą również nieprawidłowo robione fryzury. Jeśli często wykonujemy fryzury wywołujące silne napięcie i tak zwane ciągnięcie włosów, wówczas nasza skóra głowy cierpi. Odwdzięcza się właśnie osłabionymi kosmykami.  Warto podkreślić, że wypadanie włosów może być także związane z chorobami. Przykładem jest chociażby anemia, która wywołuje między innymi niedobór witamin, minerałów i aminokwasów.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet jest chorobą przewlekłą i do tego uwarunkowaną genetycznie. Prowadzi do niebliznowaciejącego łysienia spowodowanego tak zwaną miniaturyzacją mieszków włosowych. Niestety, jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów u osób dorosłych. Mówiąc inaczej łysienie androgenowe u kobiet to nic innego, jak nadmierna reakcja mieszka włosowego z obecnym włosem i gruczołem łojowym na podwyższone stężenie androgenów we krwi. Androgeny to grupa hormonów potocznie określana jako męskie. W procesie łysienia bierze udział testosteron, który u kobiet produkowany jest w jajnikach. W efekcie następuje wspomniana wyżej miniaturyzacja mieszka włosowego. Dochodzi wtedy do skrócenia jego fazy. Łodygi są coraz krótsze i cieńsze. Takie włosy szybciej wypadają i proces zastępowania ich nowymi jest niezwykle długi. Androgenowe łysienie u kobiet pojawia się najczęściej powyżej 30. Roku życia. Pierwsze objawy są bardzo charakterystyczne. Ogniska wyłysienia umiejscawiają się w okolicy czołowej. Nie są to jednak typowe, męskie zakola, a utrata gęstości na szczycie głowy. Następnie linia ta zaczyna się przesuwać. Granica owłosienia na czole jest dosyć widoczna. Następny etap łysienia to pojawiający się ubytek włosów nad uchem i w okolicy ciemieniowej. Na samym początku włosy przerzedzają się, stają się coraz słabsze i może dojść do całkowitej ich utraty. Jak leczyć androgenowe wypadanie włosów u kobiet? Stosuje się przede wszystkim miejscowe leczenie. Bardzo ważne jest zbadanie stanu hormonalnego kobiety. Niekiedy leczenie polega na stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które działają antyandrogenowo.

Pielęgnacja włosów

Jeżeli pojawiają się problemy z włosami, nie zapominajmy o skutecznej pielęgnacji. Odżywki można stosować także przed myciem włosów. Przykładem są maski wieloskładnikowe pozwalające na utrzymanie włosa w dobrej kondycji. Bardzo istotne jest stosowanie odżywek po myciu włosów. Bardzo skuteczne są odżywki z kwasem pantotenowym (czyli witaminą B5). Jeśli specjalista zaleci, można zastosować także środki powodujące odrost włosów.  Na rynku znaleźć można preparaty hamujące proces wypadania włosów. Częstą przyczyną wypadania włosów są kłopoty z prawidłowym wydzielaniem łoju. W rezultacie powstaje tłusty łupież. Osłabione, obciążone włosy zaczynają wypadać. W takim przypadku można zastosować olejki z naturalnymi składnikami, na przykład olejek migdałowy). Specjalistyczne kosmetyki i preparaty to podstawa, jeśli chcemy odzyskać zdrowie skóry głowy. Najważniejsze jest jednak znalezienie przyczyny wypadania włosów.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz