Silny ból głowy i katar… być może to zapalenie zatok

Zdiagnozowanie zapalenia zatok nie zawsze jest kwestią oczywistą. Bardzo często objawy tej choroby mylone są ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem złe rozpoznanie schorzenia bywa przyczyną pogorszenia stanu zdrowia. Choroba może przekształcić się nawet w  zapalenie opon mózgowych. Dlatego też zawsze warto zasięgnąć fachowej porady lekarskiej.

Przyczyny zapalenia zatok

Trudno o podanie jednoznacznej przyczyny omawianego schorzenia zatok. Najczęściej jednak prowadzą do niego infekcje górnych dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa, anomalie anatomiczne, a także środowisko, w jakim przebywamy. Jeśli powietrze jest zanieczyszczone, wówczas każdy człowiek jest nieco bardziej narażony na choroby zatok.

zapalenie zatok

Symptomy choroby

Tak, jak powyżej wspomniano objawy zapalenia zatok nie wskazują konkretnie na tę dolegliwość. Chory przeważnie cierpi na ból głowy, który umiejscawia się w okolicy zatok. Dodatkowo boli szczęka oraz okolice oczu. Charakterystycznym symptomem jest przewlekły, cieknący katar. Chory odczuwamy trudności podczas oddychania. Dzieje się tak, gdyż niedrożne są górne drogi oddechowe. Bezpośrednią przyczyną niedrożności nosa jest stan zapalny błony śluzowej. zapalenie zatok

Znacznym utrudnieniem będzie z pewnością utrata węchu. W większości przypadków pojawia się wówczas, gdy patologiczny stan zatok nie jest właściwie leczony. Brak węchu spowodowany jest przez dwa czynniki. Po pierwsze – nerwy nie działają prawidłowo. Po drugie, przez nadmiar wydzieliny zapach nie może przedostać się do wnętrza jamy nosowej.

Dodaj komentarz