Czy stres może zabić?

Czy stres jest zawsze szkodliwy? Co dzieje się z organizmem podczas odczuwania bodźców stresogennych?

Człowiek XXI wieku żyje w permanentnym stresie. Nie oznacza to, że każdy człowiek w takim samym stopniu reaguje na niepokojące sytuacje. Strach w granicach normy nie jest niczym szkodliwym. Coraz częściej jednak ludzie odczuwają patologiczny poziom stresu.

Natychmiastowa reakcja na stres

Podczas sytuacji zagrożenia, natychmiastowa reakcja na stres może uratować nawet życie. Dzieje się tak, gdyż aktywowany jest mechanizm walki lub ucieczki. Typowe reakcje organizmu to: przyspieszona akcja serca, przekształcanie przez wątrobę glikenu w glukozę, zmniejszona aktywność układu pokarmowego, zwiększone ciśnienie krwi.

W odpowiedzi na czynniki stresogenne biorą udział różne narządy, między innymi przysadka, podwzgórze i nadnercza.

Ciekawostką jest to, że bakterie jelitowe mogą decydować o reakcji na stres. Czy stres może zamrozić krew w żyłach? Niedosłownie, ale działanie układu sympatyczno-nadnerczowego wpływa na procesy krzepnięcia krwi. Taki mechanizm ma na celu ochronę krwawiącego organizmu i możliwość podjęcia walki.

Stres może mieć zatem pozytywne skutki. Dzięki niemu motywujemy organizm do działania. Niestety, przewlekły stres prowadzi do znacznego wyczerpania i uszkodzenia tkanek. Stały stres osłabia funkcjonowanie układu odpornościowego i przez to organizm jest podatny na ataki czynników patogenicznych. Permanentny stan podenerwowania ma wpływ na rozwój chorób serca, wpływa również negatywnie na psychikę ludzką.

Stres sam w sobie nie zabije, ale może spowodować poważne schorzenie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, a w efekcie końcowym – nawet zgon.

Stres a głód

Bardzo wiele osób podczas odczuwania działania czynników stresogennych spożywa nadmierną ilość pokarmów. Łatwo taką reakcję wytłumaczyć biorąc pod uwagę medyczny punkt widzenia. W przypadku zwierząt zwiększona ilość spożywanego pokarmu związana jest z koniecznością uzupełnienia zapasów przed walką lub ucieczką. Ludzie nie stają do walki w takim znaczeniu i przez to nie spalamy dodatkowo pochłoniętych kalorii.

Dodaj komentarz