Suplementy na oczy – zadbaj o swój wzrok!

Prawidłowo działający zmysł wzroku jest dla człowieka niezwykle istotny. Za pomocą funkcji oczu poznajemy świat, komunikujemy się z innymi, dostrzegamy podobieństwa i różnice. Po prostu widzimy i interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość. Chociaż kwestia prawidłowego funkcjonowania oczu zależy od wielu czynników (np. od genów), sami również możemy wpływać na stan zdrowia naszego narządu wzroku, stosując odpowiednią dietę i właściwe suplementy na oczy.

Dieta dla oczu

Wśród produktów żywnościowych znajdziemy wiele takich, które są sprzymierzeńcami prawidłowego funkcjonowania oczu. Przyjaciółką wzroku jest witamina A, która słusznie kojarzona jest z tak zwaną „kurzą ślepotą”, czyli zaburzeniami widzenia po zmierzchu. Kiedy w naszym organizmie występuje niedobór witaminy A, wówczas dochodzi do zgrubienia błony śluzowej oka i rogówki. W oku powstają zmiany, a w fazie zaawansowanej schorzenia rogówka staje się zamglona i przyciemniona. Może również powstać nadżerka. Witamina A znajduje się w żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach. Witaminę A znajdziemy także w szpinaku oraz w sałacie.

Nie tylko witamina jest zbawienna dla naszych oczu. Pomocna będzie również witamina C. W kontekście oczu, witamina C wspaniale wzmacnia drobne naczynia krwionośne zapewniając im odpowiednie dotlenienie. Wiele badań przekonuje, że właściwa ilość witaminy C w diecie zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę aż o 60%. Witaminę C znajdziemy między innymi w porzeczkach, cytrusach, czy papryce. Warto również mieć pod ręką suplementy na oczy – witaminy i minerały, które skutecznie podniosą poziom niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych.

Cynk, selen i luteina – podstawa składu suplementów na oczy

Suplementy na oczy powinny zawierać w sobie cynk i selen. Te cenne pierwiastki zapobiegają utracie wzroku wraz z wiekiem. Ponadto obniżają ryzyko wystąpienia plamki żółtej, a z kolei niedobór cynku prowadzi do krótkowzroczności.

Oczom potrzebna jest także luteina. Jest to karotenoid gromadzący się w plamce żółtej oka i soczewce. Można powiedzieć, że luteina działa niczym filtr – chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Źródłem luteiny są: żółtka jajka, szpinak, kiełki zbóż, seler naciowy. Warto pamiętać, że luteina wraz z zeaksantyną zmniejszają ryzyko zaćmy.

A co nam mogą dać ryby morskie? Oczywiście kwasy wielonienasycone omega-3. Kwasy omega-3 tworzą naturalną warstwę ochronną, bronią nas przed infekcjami poprawiając jednocześnie mikrokrążenie w oczach.

Dieta jest zatem podstawą dbania o dobry stan naszych oczu. Suplementy na oczy doskonale ją uzupełnią i pomogą w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu, nie będziemy mogli dostarczać oczom niezbędnych witamin i minerałów wraz z pożywieniem.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz