Tajemnice łez

Zastanawialiście się czasem, dlaczego płaczemy? Ronienie łez jest ciekawym tematem zarówno pod względem biologicznych uwarunkowań, jak i emocjonalnych bodźców. Warto również wiedzieć, że łza łzie nierówna.


Trochę biologii

Okazuje się, że od medycznego punktu widzenia płaczemy cały czas. Gałka oczna musi być cały czas nawilżana. W związku z tym trwa nieustanna praca gruczołów łzowych. Tego typu łzy nazywane są podstawowymi. Co się znajduje w składzie łzy? lzyZłożona jest przede wszystkim z wody, sodu chlorku i białek. Mocą kropelki są właściwości bakteriologiczne. Dlatego też, gdy do oka dostanie się nagle ciało obce, gruczoły również przystępują do pracy. Powstają wówczas łzy odruchowe. Ich głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie gałki ocznej. Z pewnością każdy z nas poznał nieprzyjemne uczucie dostania się muszki w obręb powierzchni oka. Wówczas za pomocą mrugnięć rozprowadzamy płyn i niepożądany obiekt trafia do worka łzowego, skąd o wiele prościej jest go usunąć. Zupełnie odrębnym zagadnieniem są łzy emocjonalne.

Gdy emocje sięgną zenitu

placz

Łzy emocjonalne związane są z różnymi stanami emocjonalnymi. I tu występuje pewien paradoks. Płaczemy nie tylko wtedy, gdy jesteśmy smutni, lecz również wówczas, kiedy wydarzy się w naszym życiu coś naprawdę radosnego lub wzruszającego. Reakcja na bodźce, jaką jest płacz ma działanie terapeutyczne. Współczesna medycyna podkreśla, że łzy emocjonalne potrafią obniżyć ciśnienie krwi, dotlenić mózg i spowodować obniżenie napięcia emocjonalnego. Jakie jest znaczenie płaczu podczas chwil szczęścia? Również chodzi o wyrównanie poziomu emocji. Nadwyżka pobudzenia emocjonalnego hamowana jest właśnie poprzez wzmożoną pracę gruczołów łzowych.

Dodaj komentarz