Chcesz mieć prawdziwego przyjaciela? Uwielbiasz psy? Zaadoptuj. Zrobisz przysługę przede wszystkim sobie i pomożesz czworonożnym pieskom czekającym na miłość nowego właściciela. Jeśli zdecydujesz się na adopcję, musisz poznać jej tajniki. Wszystkie procedury nie są trudne do wypełnienia, jednak trzeba koniecznie uzupełnić wiedzę. Z artykułu dowiesz się, co może cię spotkać na drodze adopcyjnej.
Zanim zaadoptujesz psa
Po pierwsze pies to nie zabawka. Psi przyjaciel to więź na całe, psie życie. Oprócz walorów, opieka nad psem wiąże się także z obowiązkami. Szczególnie, jeśli zależy nam szczeniaku. Takie psie dziecko wymaga wskazania odpowiedniej drogi. Jeżeli dobre wychowasz psa, wówczas wspólne spędzanie czasu będzie dla was miłe i satysfakcjonujące. Pies posiadające nieprawidłowe nawyki potrafi być dla właściciela naprawdę problemowy. Jeśli pies nie jest nauczony załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze, możemy mieć w domu prawdziwy „armagedon”. Po drugie, zastanów się, czy w ogóle będziesz mieć czas dla nowego pupila. Pracując od rana do wieczora, z pewnością nie będziesz miał czasu na to, by właściwie zadbać o czworonoga. Pies potrzebuje przecież wyjść na dwór, zjeść i przede wszystkim – potrzebuje obecności swojego właściciela. Adopcja psa ze schroniska wiąże się także z innymi kwestiami. Psy ze schroniska bardzo często mają za sobą ciężkie przeżycia. Taka trauma wpływa bardzo na ich zachowanie. Czworonogi mogą mieć napady lęków, niektóre cierpią na przewlekłe choroby. Zaliczymy do nich przede wszystkim: niewydolność trzustki, zapalenie spojówek czy padaczkę. Ponadto mogą pojawić się problemy skórne: świerzbowiec, nużyca itp. Niekiedy takie psy mogą w niektórych sytuacjach reagować agresją. Zatem, jeśli masz w domu dziecko, musisz się dokładnie zastanowić, czy konkretny pies nie będzie stwarzał zagrożenia.
Moment wyboru
Moment wyboru jest bardzo istotny. Musimy zastanowić się, czy interesuje nas pies stary czy może młody. Szczeniaka musisz wychować od podstaw (o ile masz na ten proceder odpowiednią ilość czasu), starszy pies wymagać może więcej zaangażowania. Jego złe nawyki mogą być trudne do skorygowania. Na szczęście kilka odwiedzin, wspólne spędzenie z psem czasu może rozwiać wiele wątpliwości. Pamiętaj o tym, że pies musi pasować do naszego stylu życia. Jeżeli mieszkasz w bloku i pies będzie przebywać w domu, wówczas wulkan energii może tylko się męczyć i sprawiać kłopoty wychowawcze. Zatem przed procedurą adopcyjną warto dowiedzieć się jak najwięcej o czworonogu. Musimy wiedzieć, w jaki sposób pies trafił do schroniska, jaki jest stan jego zdrowia, przeżyte traumy. Każda psia choroba wiąże się z kosztami leczenia. Jeśli rodzice psa przebywają w schronisku, również można o ich stan zdrowia zapytać. Będziemy też mniej więcej wiedzieć, jak pies będzie wyglądał w przyszłości. Biorąc psa wielorasowego, nie jesteśmy praktycznie w stanie określić, jak duży urośnie. Wielkość psa ma zasadnicze znaczenie, w sytuacji gdy mieszkamy w małym mieszkaniu.
Jak wygląda adopcja psa ze schroniska?
Psa może zaadoptować z pewnością tylko osoba pełnoletnia. Ponadto psy nie są wydawane pośrednikom. Nowy właściciel zobowiązuje się do sterylizacji lub kastracji, stworzenia psu odpowiednich warunków, godnego traktowania zwierzęcia, nie porzucenia go w przyszłości, zapewnienia mu opieki weterynaryjnej, poinformowania schroniska w razie ucieczki psa i podjęcia kroków służących odnalezieniu pupila, oddania psa z powrotem do schroniska, jeśli nie może dalej opiekować się czworonogiem. Przy odbiorze psa musisz mieć przy sobie dowód osobisty, smycz oraz obrożę. Adopcja psa ze schroniska to nie jest proces trudny, jednak trzeba podejść do tematu odpowiedzialnie. Naprawdę nie bierzmy psa, jeśli coś może zmienić się w naszym życiu w najbliższej przyszłości. Może to być chociażby przeprowadzka, zmiana pracy czy narodziny dziecka.
Czy musimy przygotować się na jakieś koszty?
Koszty adopcji nie są duże, jednak zawsze trzeba być na nie odpowiednio przygotowanym. Już sam fakt, że w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny oznacza, iż od tej pory na czworonoga również będziemy musimy wydawać pieniążki. A to karma, a to weterynarz. Zawsze pojawić się może dodatkowa kwota obciążająca budżet domowy. W przypadku opieki i wychowania psa, liczy się profilaktyka. Zaniedbane zwierzę, źle odżywiające się będzie częściej zapadać na choroby. W związku z tym lepiej jest zainwestować w dobrą karmę, niż później wydawać krocie na leczenie. O dobrą karmę możesz zapytać się weterynarza. Niektóre psy mogą mieć uczulenie na jakiś składnik (na przykład na produkty zbożowe). Tego typu niuanse musisz mieć zawsze na względzie. Koszty samej adopcji uzależnione są od polityki ośrodka adopcyjnego. Najwięcej będzie kosztować nas dorosła suczka po sterylizacji i szczepieniach, a najmniej szczeniak, który nie był jeszcze wykastrowany i nie przeszedł wszystkich, niezbędnych szczepień. Pamiętajmy, że pieniądze zapłacone za naszego psa w schronisku, pomogą innym czworonogom.
Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.