Wypadanie włosów – czy znasz przyczyny?

Wiele osób uważa włosy za atrybut atrakcyjności oraz wyznacznikiem dobrej kondycji organizmu. Zdrowe, puszyste, lśniące to ich cechy pożądane. Jednak coraz częściej do specjalistów zgłaszają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy zmagają z problemem nadmiernego wypadania włosów. Co jest tego przyczyną? Powody mogą być złożone.

Czym są włosy?

Włosy są zrogowaciałym wytworem naskórka, wyrastającym z mieszków włosowych. Buduje je twarda keratyna, czyli związki siarki i azotu. Melaninie zawdzięczamy ich kolor. Im barwnik jest bardziej rozproszony, tym włosy są jaśniejsze. Są one też cieńsze niż ciemne, dlatego na 1 centymetrze kwadratowym głowy jest ich więcej. Dorosły człowiek ma ich od 100 do 150 tysięcy. Średnio włosy rosną 0,33 mm dziennie, co daje 1 cm w ciągu miesiąca, a 12 cm w skali roku. Szybkość wzrostu ma charakter indywidualny. Najszybciej rosną one u osób między 16 a 24 rokiem życia.

Co to jest cykl włosowy?

Cykl wzrostu włosa jest procesem ciągłym i powtarzalnym. Jest on genetycznie uwarunkowany i indywidualny dla każdego mieszka włosowego. Składa się z trzech faz: wzrostu, zaniku i wypadania.  Ważne jest to, iż cykle w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte w czasie względem siebie, dzięki temu owłosienie pojawia się regularnie, a my okresowo nie łysiejemy. Pierwsza faza to wzrost włosa w mieszku włosowym. Komórki macierzy intensywnie się dzielą, by produkować nowy włos. Czas trwania tego okresu uwarunkowany jest genetycznie i wynosi od 2 do 7 lat. Normalnie na owłosionej skórze głowy aż 90 % włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli wzrostu. Dalej włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry, a ten, którego ma zastąpić powoli obumiera. Szacuje się, że około 3 % włosów na skórze głowy znajduje się w fazie katagenu, czyli zaniku. Ostatnią fazą jest wypadanie (telogen) – martwy włos zostaje wypchnięty przez nowy.

Wypadanie włosów – przyczyny

Za normę uważa się utratę od 50 do 100 włosów telogenowych dziennie, w zależności od ich grubości i kondycji. Nie wpływa to na gęstość włosów i nie powinno budzić niepokoju. Nadmierne wypadanie włosów nie musi oznaczać, że za kilka miesięcy pozostaniemy bez nich, ale nie możemy bagatelizować problemu. Łysienie o różnych podłożach, niezależnie od wieku i płci, wiąże się z dużym dyskomfortem, stanowiąc nie tylko problem kosmetyczny, ale i psychologiczny. Najważniejsze jest określenie przyczyny. Warto zastanowić się, jak wyglądało nasze życie kilka miesięcy wstecz. Przeanalizować dietę, poziom stresu, przebyte choroby,  zażywane leki, w tym antybiotyki.  Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów zalicza się zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne. W związku ze złożonością problemu, diagnostyka powinna zostać przeprowadzona holistycznie, z uwzględnieniem wizyty u specjalisty z zakresu dermatologii, trychologii i endokrynologii.

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Dodaj komentarz